DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

150 kişilik yahudi yerleşimci grubu Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

Yaklaşık 150 Yahudi yerleşimci bu sabah (10 Eylül Salı) tek grup halinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Mescid-i Aksa’ya girdikten sonra gruplara ayrılan yerleşimciler sözde heykel hakkında bilgi veren rehber hahamlar eşliğinde avlunun çeşitli bölgelerini dolaştı.

Baskın nedeniyle Mescid-i Aksa’da havanın gergin olduğu, cemaatin ve Mescid-i Aksa’da ilim okuyan öğrencilerin yüksek sesle tekbir getirerek baskını protesto ettiği bildirildi.

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Müessesesi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Arap ve İslam ülkelerinden Mescid-i Aksa’yı bekleyen tehlikelere karşı acilen harekete geçmelerini istedi.

Bu arada, “Heykel Koalisyonu” adı altında bir araya gelen Yahudi cemaatleri ve örgütleri, önümüzdeki Cumartesi günü (14 Eylül) Mescid-i Aksa’yı kendilerine açması için işgal polisine başvuruda bulundu.

Kudüs’te ve 1948′de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlilere Mescid-i Aksa’ya daha yoğun bir şekilde gelerek nöbet tutmaları çağrısında bulunan El-Aksa Müessesesi, 1967 yılından bu yana ilk kez Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya girmek için işgal polisine resmi başvuruda bulunduğuna ve Mescid-i Aksa’nın emrivaki ile bölünmek istendiğine dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı