DÜNYAFilistin

20 Filistinli kadın esir özgürlüğü bekliyor

Ahrar Esir Araştırmaları ve İnsan Hakları Merkezi, işgal rejimi zindanlarında hâlâ Filistinli 20 kadın esir bulunduğunu ve kadın esirlerin oldukça zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiklerini açıkladı.

HaSharon Cezaevi’nde tutulan Filistinli kadın esirlerin ailelerinden koparıldığını ve bazı esirlerin çocuklarından ayrıldığını belirten Ahrar Merkezi, kadın esirler arasında en uzun süre işgal zindanlarında bulunanın Arabetu’l-Betuf köyü sakinlerinden 40 yaşındaki Lina El-Cerbuni olduğunu ve 17 yıl hapse mahkum olan El-Cerbuni’nin 18 Nisan 2002’den bu yana işgal zindanlarında tutulduğunu söyledi.

Ahrar Merkezi, işgal güçlerinin Kudüs kenti sakinlerinden de 17 yaşındaki Dima Muhammed Ali Es-Sevahıra ve Şirin El-İsavi ile El-Halil kenti sakinlerinden 35 yaşındaki Dünya Dırar İsa Vakid’i işgal zindanlarında tuttuğunu bildirdi.

İşgal zindanlarında alıkonan diğer kadın esirlerin de isimlerini açıklayan Ahrar Merkezi Müdürü Fuad El-Hafeş, insan hakları örgütlerine ve kadın hakları savunucularına seslenerek, Filistinli kadın esirlere destek vermelerini ve kadın esirleri serbest bırakması için işgal rejimine baskı yapmalarını istedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı