DÜNYAFilistinHABERLERORTADOĞU

2017’de Kudüs İntifadası’nda 98 Filistinli şehit oldu

Filistin Esirler Araştırma Merkezi, 2017 yılında Kudüs İntifadası sırasında 98 Filistinli’nin şehit olduğunu ve on binlerce Filistinli’nin yaralandığını, böylece Kudüs İntifadası şehitler sayısının 366 kişiye yükseldiğini açıkladı.

Filistin Esirler Araştırma Merkezi’nin bugün  yaptığı açıklamaya göre 2017 içinde Filistin’de 6 bin 500 kişi tutuklandı. Bunların bin 600’ü çocuklardan, 170’i ise kadınlardan veya genç kızlardan oluşuyor.
Merkez’in basın sözcüsü Riyad El-Eşkar’ın verdiği bilgilere göre işgal rejimi bütün bu tutuklamalarla geçtiğimiz yıl içinde patlak veren halk hareketlerini bastırmaya çalıştı. Özellikle de esir Mervan El-Bargusi’nin başlattığı ve 40 gün süren esirlerin açlık grevine destek eylemlerine karşı yoğunluk kazandı.
Daha sonra Mescidi Aksa’ya elektronik dedektörler  yerleştirilmesi girişimine tepki gösteren halkın eylemlerinin bastırılması amacıyla, geniş çaplı tutuklamalar gerçekleştirildi. Son dönemde de ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’le ilgili kararına tepkiler esnasında geniş çaplı tutuklamalar gerçekleştirildi.
El-Eşkar’ın verdiği bilgilere göre 2017 içinde en fazla tutuklama Kudüs şehrinde gerçekleştirildi ve bu şehirde toplam 2 bin 100 kişi tutuklandı. İkinci sırada bin 400 kişinin tutuklandığı El-Halil yer aldı. Gazze bölgesinden de 118 kişi tutuklandı.
2017 yılında üç Filistinli işgal zindanlarında şehit oldu. Yine bu yıl içinde işgal rejim yargısı Filistinli esirlerden 15’i hakkında ömür boyu hapis cezası verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı