DÜNYAİNSAN HAKLARI

4 gazeteciyi kurtarmak için Fransa 18 milyon dolar fidye ödedi

Almanya’da haftalık yayın yapan Focus dergisinin Brüksel’deki NATO’ya yakın kişilere dayandırarak ortaya attığı iddiaya göre Fransa, 19 Nisan gecesi Şanlıurfa’da Türk askerleri tarafından bulunan 4 gazeteciyi kurtarmak için 18 milyon dolar ödedi.

Focus’un iddiasina göre, paralar Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian tarafından Ankarya gönderildi ve türk istihbaratı aracılığıyla gazetecileri kaçıran kişi veya gruba verildi. Yine NATO’ya yakın kaynaklara göre, Fransız istihbaratı başından beri dört gazetecinin tutulduğu yerden haberdar edildi, ama Fransa Suriye’deki çatışmalardan dolayı olası bir askeri operasyonu göze alamadı.

Cumhurbaşkanı François Hollande ise 20 Nisan’da yaptığı açıklamada daha sonra benzer olaylar yaşanmaması için devletin hiç bir şekilde 4 gazteciyi kaçıran kişi veya gruba para vermediğini, dört gazetecinin tamamen yapılan pazarlıklar ve görüşmeler sonucunda bırakıldığını açıklamıştı.

Fransız gazetecilerden Didier François et Edouard Elias 6 Nisan’da Halep’in kuzeyinde, Nicolas Hénin et Pierre Torrès ise 22 Haziran’da Rakka’ da kaçırılmıştı. Gazeteciler, 20 Nisan’da Suriye sınırında Türk askerleri tarafından bulunmuş ve Fransa Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçakla Fransa’ya gönderilmişlerdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı