DÜNYAİNSAN HAKLARISon Dakika

40 Çocuk 21 Aydır Kayıp

Meksika’da on binlerce kişi, ülkenin güneyindeki Guerrero eyaletinde 2014 yılında kaybolan 43 öğrenci için gösteri düzenledi.

Kayıp öğrencilerin ailelerinin liderliğindeki yürüyüşe katılan on binlerce gösterici, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto’nun istifasını istedi ve reform taleplerini dile getirdi.

Protestocular, yerel ve federal yönetimin, Oaxaca eyaletinde öğretmenlerin düzenlediği bir gösteriye sert müdahalesini de kınadı.

Geçen hafta öğretmenler sendikası CNTE’nin yüzlerce üyesinin, eğitim reformundaki düzenlemelere karşı yaptığı gösteri sırasında polisin açtığı ateşte 8 protestocu ölmüştü.

İlk etapta polisin silah taşımadığını savunan yetkililer, federal emniyet mensuplarının kalabalığa ateş açtığını kanıtlayan fotoğrafların ortaya çıkmasının ardından sert bir dille eleştirilmişti.

Meksika’da üniversite öğrencileri de hükümetin baskıcı tutumumu ve eğitim masraflarındaki artışı protesto için dersleri boykot etmişti.

Guerrero’ya bağlı Iguala kentinde 26 Eylül’de öğretmenlerin çalışma koşullarını protesto eden öğrenciler ile polis arasında çatışma çıkmıştı. Polisin öğrencileri taşıyan araçlara ateş açması sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi yaralanmıştı. Çatışmaların ardından 43 öğrenci, zorla araçlara bindirilirken görülmüştü.

Ülkede büyük öfke yaratan ve protestolara neden olan olayın ardından kentten kaçan eski Iguala Belediye Başkanı Jose Luis Abarca ile eşi Maria de los Angeles Pineda, 4 Kasım’da Meksiko’da yakalanmış, mahkeme tarafından organize suç işlemek, cinayet ve adam kaçırmak suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı