DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

68 gündür açlık grevi yapıyor

Korsan İsrail, yargısız bir şekilde cezaevinde tuttuğu Filistinli Eymen Ebu Tabiş’in tutukluluk süresini açlık grevinin 68. gününde yeniden uzattı.

Filistin el-Yovm haber ajansının bildirdiğine göre Filistinli Esirleri Destekleme Derneği, İsrailli yetkililerin 68 gün önce açlık grevine başlayan Eymen Ebu Tabiş’in idari tutukluluk süresini bugün yeniden uzattığını açıkladı.

Batı Şeria’nın el-Halil kentinde yaşayan Eymen Ebu Tabiş’in yaklaşık bir yıl önce herhangi bir suçlamada bulunulmaksızın ve mahkemeye çıkarılmaksızın cezaevinde tutulduğu bildiriliyor.

Hakkında verilen idari tutukluluk kararı daha önce de üç kez uzatılan Ebu Tabiş’in verilen kararı protesto etmek için 68 gün önce açlık grevine başladığı bildiriliyor.

2013 yılında da 105 gün açlık grevi yapan Ebu Tabiş’in avukatı Hannan el-Hatib, Filistin Esirler Bakanlığına yaptığı açıklamada hakkındaki keyfi tutukluluk kararını protesto etmek için 28 Şubat’tan beri açlık grevinde olan müvekkilinin sağlık durumunun kötüleştiğini söyledi.

Müvekkilinin sağlık muayenesini de reddettiğini belirten Avukat el-Hatib, Ebu Tabiş’in yalnızca su ve vitamin ilaçları aldığını; ancak ciddi bir solonum rahatsızlığı yaşadığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı