HABERLER

7 ABD askerinin öldüğü kaza sonrası kayıp 50 dakikada ne oldu?

Japon sahil güvenliği, cumartesi günü Japon karasularında Filipinler bandıralı yük gemisi ile ABD’ye ait destroyerin çarpışmasının 50 dakika geç bildirilmesinin nedenini soruşturuyor. Kazada hayatını kaybeden 7 ABD askerinin de kimlikleri açıklandı.
Associated Press’a açıklama yapan bir Japon sahil güvenlik yetkilisi Filipinler bandıralı ACX Crystal adlı geminin, ABD’ye ait USS Fitzgerald adlı destroyerle çarpışma anından olayın bildirilme anına kadar geçen 50 dakikalık sürede ne yaptığını anlamaya çalıştıklarını söyledi.
Sahil güvenlik ilk açıklamasında iki geminin yerel sattle 02.20’de çarpıştığını ve Filipinler bandıralı geminin de olayı 02.25’te bildirdiğini belirtmişti. Ancak Filipinli mürettebat ile yapılan röportajlar sonucu sahil güvenlik çarpışmanın saat 01.30’da gerçekleştiğini duyurdu.
JAPONYA KAZA HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI
MarineTraffic sitesine göre ACX Crystal 01.30’da ani bir dönüş yaptı ve doğu yönüne doğru devam etti. Ardından bir U dönüşü yaparak 02.20’de çarpışmanın olduğu belirtilen alana geri döndü. Japon sahil güvenliğinden Tetsuya Tanaka 50 dakikalık sürede ne olduğunu anlamaya çalıştıklarını vurgulayarak,  yetkililerin gemideki iletişim araçlarını incelemeyi planladığını açıkladı.
ASKERLER KAZAYA UYKUDA YAKALANDI
Askerlerin uykusunda yakalandıkları kazada USS Fitzgerald’da bulunan yaklaşık 300 personelden 7’si hayatını kaybetmişti. Dalgıçlar 7 askerin cesedine destroyerin su altında kalan kompartımanlarında ulaşmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı