DÜNYAHABERLERSuriye

AB ülkelerinden Suriye yönetimine karşı savaşmak için gidenlerin sayısının 600’e çıktı.

Avrupa Birliği ülkelerinden Suriye yönetimine karşı savaşmak için gidenlerin sayısının 600’e çıktığı bildirildi.

İngiliz Guardian gazetesi, Avrupa ülkelerinden Suriye’ye giderek Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’i devirmek için çatışmalara katılan Avrupalılar üzerinde yapılan kapsamlı araştırmanın detaylarını yayımladı.

Gazetede yer alan habere göre 14 ayrı Avrupa Birliği ülkesinden Suriye’ye giden cihatçıların sayısı 140 ile 600 arasında değişiyor. Cihatçılardan 28 ile 134 arası İngiltere’den,  30 ile 92 arası Fransa’dan,  3 ile 40 arası Almanya’dan, 3 ile 78 tanesi Danimarka’dan  ve 14 ile 85 arası Belçika’dan Suriye’ye gitti.

Araştırmada İspanya, İsveç, Kosova, Finlandiya, Bulgaristan, Avusturya ve Arnavutluk’tan da Suriye’ye Cihatçıların gittiği belirtilirken Suriye’ye AB ülkelerinden gidenlerin tüm cihatçılara oranının %7 ile %11 arasında değiştiğini vurgulandı.

Araştırmaya göre Libya asıllı İngiltere vatandaşı İbrahim Mavlaki de Suriye’deki çatışmalara katılan Avrupa vatandaşları arasında yer alıyor. Mavlaki, Suriye Ordusu’na karşı girdiği çatışmada geçtiğimiz günlerde öldürüldü.

Tunus gibi Arap ülkelerinin yanı sıra AB ülkeleri de Suriye’deki çatışmalara katılan vatandaşlarının dönmeleri halinde, ülke güvenliğini tehdit edeceğini düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı