DÜNYAFilistin

Abbas güçleri yine Filistin halkıyla çatıştı

Filistin direnişinin tüm çağrılarına rağmen siyonist işgal rejimiyle arasındaki güvenlik işbirliği anlaşmasını bozmamakta ısrar eden Mahmud Abbas yönetimine bağlı Koruyucu Güvenlik Birimi polislerinin dün gece Batı Yaka’daki Nablus şehrinin yakınında bulunan el-Ayn mülteci kampına yaptığı baskın yüzünden kampın ahalisiyle polisler arasında çatışma çıktı.

Verilen bilgilere göre çatışmaya Koruyucu Güvenlik polislerinin el-Ayn ahalisinden bir genci gece yarısı düzenledikleri baskınla gözaltına almak istemeleri neden oldu.

Kampın ahalisi polislerin bu girişimlerine tepki gösterdi ve engel olmaya kalkıştı. Olaylara şahit olanların verdiği bilgilere göre polislerin halkın itirazına silahla karşılık vermeleri üzerine Mahmut Ramazan isimli bir genç polislerin attığı mermilerle yaralandı. Bu yaralama halkta tepkinin şiddetlenmesine ve galeyana neden oldu. Ahali lastik yakarak kampın ana caddesini kapattı.

Fetih örgütünden bazı kişiler olayları yatıştırmak için müdahale etmek istedi, fakat başarılı olamadılar. Çünkü kampın ahalisinin, Özerk Yönetim’e bağlı polislerin son günlerde kendilerini tehdit eden baskın ve açıklamalarından da rahatsız oldukları ve bu tehditlerin arkasından böyle bir baskın düzenlemelerinin, ardından da kendilerinin bir itirazlarına silahla karşılık vermelerinin çok şiddetli öfkeye neden olduğu ve bu öfkelerini yatıştırmanın kolay olmayacağı görüldü.

el-Ayn mülteci kampı ahalisinin bu derece öfkeli olmasında Koruyu Güvenlik polislerinin son günlerde kendi kamplarının yanı sıra Belata ve Asker mülteci kamplarına düzenledikleri baskınların ve tehditkâr tutumlarının da rol oynadığı görüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı