DÜNYAHABERLERMEDYA ANALİZ

ABD, “CIA Başkanı Kiev’deydi” iddiasını doğruladı

Beyaz Saray, CIA Başkanı John Brennan’ın geçen haftasonunda Ukrayna’nın başkenti Kiev’de olduğu yönündeki haberleri doğruladı. Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama’nın Ukrayna konusunda bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirebileceği açıklandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, Brennan’ın haftasonunda Kiev’e seyahat ettiğine dair Rus medyasında çıkan bazı haberleri hatırlatması üzerine, seyahati doğruladı.

Carney, “CIA Direktörü’nün seyahatleri üzerinde normalde yorum yapmayız, ancak bu konudaki olağanüstü koşullar ve Ruslar tarafından ortaya konan yanlış iddialar dikkate alındığında, direktörün (Brennan’ın), Avrupa’ya seyahatin bir parçası olarak haftasonunda Kiev’de olduğunu doğrulayabiliriz” dedi.

ABD ve Rus istihbarat yetkililerinin Soğuk Savaş’ın ardından yıllar süresince görüştüğünü hatırlatan Carney, Brennan’ın ziyaretini de “bu aynı ruhun dışında bir nitelik taşıdığını ima etmek absürdçe” sözleriyle savundu.

Carney, ABD yönetimi olarak, Rusya’ya verilecek yanıt ve yaptırımlara dair “bir sonraki adımlar” üzerinde Avrupalı müttefikleriyle istişarelerde bulunduklarını da belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı