DÜNYAHABERLERIrakSuriye

ABD Dışişleri Bakanı Kerry’den Irak İtirafı

Irak’taki mevcut krize çözüm bulamayan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, asıl hatanın 2003 yılındaki Irak işgaliyle yapıldığını itiraf etti.Kerry’ye göre, savaş kararının ardından bölgenin üstüne kara bulut çöktü.

Geo News haber ajansına demeç veren Kerry, ABD’nin Irak savaşı kararının ‘vahim bir hata’ olduğunu söyledi. John Kerry, ABD’nin bugün hala savaşın sonucu olan sorunlarla baş etmeye çalıştığını ifade ederek şunları söyledi: “Irak savaşının vahim bir hata olduğunu ve ABD yönetiminin Irak savaşının yol açtığı problemlerle bugün dahi uğraşmak zorunda kaldığını düşünüyorum. Savaşın o günlerden bugüne getirdiği çok büyük kalıntılar var. Verilen kararın ardından bölgenin üstüne çöken kara bir bulut adeta. Şimdi çok yoğun biçimde çalışıyoruz.”

Kerry, Irak’ın önceliğinin ülkenin farklı kesimleri arasında dengeyi koruyacak bir birlik hükümetinin kurulması olduğunu da söyledi. ABD dışişleri bakanının bu açıklaması, Amerika’nın bizzat destek verdiği ve hatta Ürdün’de  askeri eğitim verdiği teröristlerin Suriye ve Irak’ta faaliyetlerini arttırdığı bir zamana rastlıyor.  Amerika, geçtiğimiz günlerde Suriye’de muhaliflere 500 milyon dolarlık yeni bir yardımın yapılması kararı almıştı. Sözkonusu teröristler Suriye’den Irak’a da geçerlerken IŞID terör örgütü Irak’ta son günlerde ciddi  cinayetlerde bulunmaktadır. Amerika, yaşanan bu cinayetlerin bizzat ortağı durumdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı