DÜNYAORTADOĞU

ABD Halihazırda 7 Ülkeyi Bombalıyor; 7’side Müslüman ülkelerden oluşuyor

ABD halihazırda dünyada 7 ülkeyi bombalıyor. Bu 7 ülke de Müslüman ülkelerden oluşuyor.

1-Afganistan

11 Eylül saldırısı bir çokları tarafından dünyada bir dönüm noktası olarak görülüyor. Saldırıdan hemen sonra George Bush yönetimindeki ABD Afganistan’ı işgal etti. 2001 yılında işgal edilen Afganistan’da ABD ve NATO güçleri sözde 15 yıldır Talibanla mücadele ediyor. Afganistan, ABD tarihine en uzun süreli savaş olarak yazıldı.

2- Pakistan

ABD’nin bombaladığı ülkelerden biri de Pakistan. ABD doğrudan Pakistan’ı işgal etmemiş olsa da Pakistan-Afganistan sınırında, Pakistan sınırları içerisinde kalan sınır bölgesinde sözde El Kaide ve Taliban güçlerini bombalıyor.

3-Yemen

Yemen de ABD’nin hava saldırılarından nasibini alan ülkelerden. Bugünlerde Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon güçleri ülkede mazlum sivilleri bombalıyor. Uzun zamandır hava saldırılarının hedefi olan Yemen’de adeta bir insani trajedi yaşanıyor. Suudilerin hava saldırılarında zaman zaman siviller de yaşamını yitiriyor.

4- Irak

Irak’ın 2003 yılında işgal edilmesi Ortadoğu’da 10 yılı aşkındır yaşanan kaosun nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Irak işgaliyle birlikte ülke çalkantılı bir sürece girerken, bu durum IŞİD gibi terör örgütlerinin doğuşuna da zemin hazırladı.

5- Suriye

Suriye sadece ABD değil Rusya tarafından da bombalanıyor.

6-Libya

Libya, Muammer Kaddafi’nin devrilmesi sırasında Fransa’nın öncülüğünde bombalanmaya başlandı. Kaddafi’den sonra huzur bulamayan Libya’da oluşan boşluğu değerlendiren Daeş bir çok bölgeyi kontrolüne geçirdi. ABD, Daeş bahanesiyle Libya’yı da vuruyor.

7- Somali

2012 yılında El Kaide’ye bağlılığını ilan eden Eş Şebab Somali’de sivilleri katleden TEKFİRCİ bir örgüt. Bir çok ülke tarafından terör listesine alındı. ABD, bu örgütü bahane ederek Somali’yi de zaman zaman bombalıyor.

euronews

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı