DÜNYA

ABD, İran ve Bir Çok Ülkedeki Devletleri Devirmek İçin, Bütçe Ayırıyor

Kenneth Kozman’ın yazdığı makalede, Amerikalı devletlerin İran’da Washington siyasetlerini ilerletme çabaları konusu inceleniyor.

Makalenin 47’inci sayfasında, yazar söz konusu çabaların İran hükumetini devirmeyi hedef almadığı, ve bir tek İran’da demokrasi ile insan haklarını geliştirerek bazı siyasi gelişmeler oluşturmak istediğini iddia ediyor.

Makalenin satır başları şöyle:

“Bazen Amerika kongresinde yer alanların bir kısmı, ABD’nin resmi bir karar olarak İran hükumetini devirmesi gerektiğini savundu. Amerika’nın 109’uncu kongresi ‘’İran’da özgürlüğü savunma’’ adı altında 2006 tarihinde bir kanun tasvip etti ve İran’da demokrasiyi artırmak için bütçe ayırdı.’’

kongre araştırmacının ABD’nin İran hükumetini devirmeyi hedef almadığını iddia etmesine rağmen, bir çok kanıt bu konunun doğru olmadığı ve ABD’nin çoğu zaman bu doğrultuda söz konusu projeleri kullandığını açığa kavuşturuyor.

Bu doğrultuda en yeni örnekler arasında Kuba devletinin hedef alındığı konusu yer alıyor.

Associated Press haber ajansının ifşa ettiği bilgilere göre, ABD Cumhurbaşkanlığı Barack Obama devleti, 40 bin üyeye sahip olan bir sosyal medya programı ile Kuba devletini devirmek için bir proje hazırlamıştı.

söz konusu projenin bütçesi, USAID tarafından ödenmişti. Söz konusu kurum dünyada insan haklarını savunan bir kurum olarak tanılıyor.

ABD’li araştırmacının yazdığı makalenin devamında, kongrede kabul edilen kanunların bir çoğu İnternet’te özgürlük kapsamında olduğunu belirtiyor. Bir çok eleştirmen söz konusu projelerin ters etki yaptığına inanıyor ve iddialarına göre bütçeleri alan kişilerin İran’da tutuklanmasına neden oluyor.

Araştırmacıya göre, belki bu sebeplerden dolayı Barack Obama devleti İran’da demokrasiyi geliştirme projelerini daha çok siyasi olmayan konulara yönlendirdi. Bu konuların arasında, sağlık, eğitim ve doğal çevre yer alıyor.

Amerika kongresinin üst araştırmacısı, söz konusu İran’da demokrasiyi geliştirme adı altında düzenlenen projeler için 2004’ten 2017’e kadar ayrılan bütçeleri açıklıyor.

Bütçeleri teslim ettikleri şirketlerin listesi, 1388’de İran istihbarat Bakanlığının açıkladığı İran devletini devirmek isteyen şirketlerin arasında yer alması dikkat çekti.

* 2004’te 1.5 Milyon Dolar İran’da eğitim ve insan hakları konusunda faaliyet gösteren şahıslar ve kurumlara verilmiştir. ABD Dışişleri Bakanlığındaki Demokrasi idaresi 1 Milyon Dolar Yil üniversitesinin bir merkezine vermiş bulunuyor ve 500 bin Dolar NED’ye teslim edilmiştir.

* 2005’te 3 Milyon Dolar İran’da demokrasiyi artırmak için Dış operasyonlar tarafından verilmiştir. Öncelikte olan alanların arasında, siyasi partilerin gelişimi, medya, işçi hakları ve insan hakları yer alıyor.

* 2006’da 11.5 Milyon Dolar ayrılmıştır.

* 2007’de 6.55 Milyon Dolar İran ve Suriye için karar verilmiştir. Bu bütçenin yönetimi ABD Dışişleri Bakanlığının Demokrasi ve İş idaresine aitti.

* 2008’de 60 Milyon Dolar

* 2009’da 25 Milyon Dolar Ekonomik destek sandığı projesinden verilmiştir.

* 2010’da 40 Milyon Dolar NERD projesi için ayrılmıştır.

* 2011’in programı 2010 ile aynıydı.

* 2012’de 35 Milyon dolar NERD için sarf edildi.

* 2013’te 30 Milyon Dolar ayrıldı ve programlar önceki 3 yılın programına benziyordu.

* 2014’te 30 Milyon Dolar – benzer planlama.

* 2015’te 30 Milyon Dolar. Önceki programlar ve İnternet sansürlerini püskürtmek için.

* 2016’da 30 Milyon Dolar – benzer planlama.

* 2017’de 30 Milyon Dolar – Benzer planlama.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı