DÜNYAHABERLERORTADOĞU

ABD, İran’ın korona aşısı alımını engelliyor

İran İslam Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Abdülnasır Himmeti, Amerika tarafından düzenlenen para mekanizmanın, korona aşısı alımı için para transferinin imkansızlaştırdığını, böylece aşı alımının gerçekleşmesini engellediğini belirtti.

Himmeti yaptığı açıklamada, İran’ın yurt dışında mali kaynaklarının olduğunu ve korona aşısı alımı için bu kaynakları kullanmak istediğini,  hangi kaynağın kullanılması gerektiğine de kendisinin karar vereceğini söyledi.

Himmeti, ABD’nin İran ile bağlantılı bankaların ABD tarafından cezalandırılarak milyarlarca dolar ödemeye mahkum edildiklerini belirterek, yabancı bankaların para transferi için ABD Hazine Bakanlığının iznini istediklerini söyledi.

Himmeti, ABD’nin gıda ve ilaç temininin yaptırım dışında olduğu iddiasının gerçekleri yansıtmadığını ABD’nin bankaları büyük miktarlarda cezalar uyguladığından dolayı bankaların bu işlemleri bile yapmaktan çekindiklerini söyledi.

ABD’nin tüm ambargolarının gayrı meşru ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade eden Himmeti, Trump yönetiminin İran’a uyguladığı zorbalık ve azami baskı çerçevesinde tüm uluslararası hukuk kurallarını ayaklar altına alarak İran’ın tüm bankaları ve Merkez Bankasını da yaptırım listesine eklediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı