DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

ABD, İran’ın yeni BM temsilcisine vize vermekte zorluk çıkarıyor

Birleşmiş Milletler sözcüsü Ferhan Hak, İran’ın BM’deki yeni temsilcisi Hamid Ebu Talibi’ye Amerika’nın vize konusunda çıkardığı engele infiali tutum sergilediği açıklamasında; “Bu konu İran ve Amerika arasındadır ve bu konuda BM’nin müdahalesi sözkonusu değildir’ şeklinde garip bir tutum sergiledi.

Ferhan Hak, BM’lerin New York’taki merkez binasında basın mensuplarının İran’ın BM’ler yeni temsilcisine vize verilmesi konusunda Amerikan Kongresi’nden bazı temsilcilerin muhalefeti ve çıkardığı engelle ilgili bir soruya verdiği cevapta,ilginç bir tutum sergileyerek; ‘bu konu İran ve ABD arasındaki bir konudur ve BM’lerin bu konuya müdahale etmesi de düşünülemez’ dedi.

Amerikan Kongresi’nden bazı temsilciler imza toplayarak, öte yandan başka çevreler baskı uygulayarak Amerikan yönetiminin İran’ın BM yeni temsilcisine vize verilmesini engellemeye çalışıyorlar.

Bu arada Amerikan yönetiminin, BM’lerin bu ülkede bulunması hasebiyle BM’lerdeki bütün ülkelerin temsilcilerine vize vermesi gerekiyor.

Amerika’daki bazı yetkililer, İran’ın BM’deki yeni temsilcisinin, 1979′da Amerika’nın Tahran’daki sözde büyükelçilik gerçekte ise casusluk yuvası olarak kullandığı binanın İmam Humeyni hattındaki üniversiteli öğrenciler tarafından ele geçirilmesinde rol oynayan hareketin içinde olduğunu iddia ederek vize verilmesine engel oluyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı