DÜNYAHABERLER

ABD Kongresi, 11 Eylül raporunun ‘gizli’ sayfalarını açıkladı

ABD Kongresi, 11 Eylül raporunun, Suudi Arabistan’ın saldırıyla ilişkisine dair bilgiler içerdiği iddia edilen 28 sayfalık gizli bölümünü açıkladı.

Raporun şeffaf olmasına dair yürütülen kampanyanın en etkin isimlerinden biri olan Demokrat partili Stephen Lynch, raporun 28 sayfalık bölümünün yayınlanmasının bazı soruları cevaplayacağını ifade etti. Lynch, “Bu, sorumlu olanları belli edecek” dedi.

Rapora yer alan bilgiler, saldırganlardan birkaçının Suudi yetkililer ve istihbarat görevlileriyle bağı bulunabileceğine işaret ederken, bu kişilerin yetkililerden yardım da almış olabileceği ifade edildi. Aynı zamanda raporda bu kişilerin ayrıca El Kaide ve diğer terörist gruplarla bağı da olabileceği belirtildi.

Raporda, “Çeşitli FBI belgelerine ve en az bir CIA protokolüne göre, 11 Eylül korsanlarından bazıları, ABD’deyken Suudi hükümetiyle iletişimi olabilecek kişilerle iletişim kurdu” dendi. Raporda, Ömer El Bayumi ve Osama Basnan’ın şüphenilen istihbarat yetkilileri olduğu ifade edildi.

Uçak korsanlarına yardım etmekle ilgili olarak bir FBI muhbirine hava attığı iddia edilen Basnan’ın, bir CIA raporuna göre de Suudi Kraliyet Ailesi’nden para aldığı aktarıldı.

CIA ve FBI’ın Suudi hükümetinin terörist elementlerle bağlantısına dair çok az bilgi sahibi olduğunu aktaran raporda, iki kurumun saldırının ardından Riyad’ın yaşananlarla bağlantısını araştırmak konusunda birlikte çalıştığı belirtildi.

Raporda, CIA ve FBI’ın Kongre’den bu doğrultuda bir emir gelene kadar Suudi Arabistan’ın saldırıyla bağlantılarını araştırmak konusunda başarısız olduğu ifade edildi.

ABD Kongresi’nin 2002 yılında hazırladığı raporun 28 sayfalık bölümü hakkındaki gizliliğin kaldırılması, Riyad ve Washington arasında gerilime sebep olmuştu. Belgelerin, Suudi Arabistan’ın saldırıyla bağını kanıtlayacağı savunulurken, bu iddiayı reddeden Riyadlı yetkililer ilk başta belgelerin gizliliğinin kaldırılmasına itiraz etmişti. Ancak konuyla ilgili tutumunu değiştiren Suudi Arabistanlı yetkililer, belgelerin yayınlanmasının ardından memnuniyetlerini ifade etti.

Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Abdullah El-Suud, “2002 yılından bu yana 11 Eylül komisyonu ve FBI ile CIA’in de aralarında olduğu birçok hükümet organı, ne Suudi hükümetinin ne de Suudi yetkililerin saldırıyla bağlantısını kanıtlayabildi” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı