DÜNYAIrak

ABD, Nuri el-Maliki karşıtı açıklamalarını sürdürüyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Rhodes, Maliki hükümet kurma sürecine saygı göstermeli ve sürecin ilerlemesine izin vermeli dedi

ABD yönetimi, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin ülkede yeni hükümet kurma sürecine saygı göstermesi ve sürecin ilerlemesine izin vermesi gerektiğini belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Beyaz Saray, (Haydar) el-Abbadi’nin başbakanlığında yeni bir hükümetin oluşturulduğunu görmekten çok mutlu olacaktır” ifadesini kullandı.

Irak’taki hükümet kurma sürecini raydan çıkarmaya, siyasi süreç üzerinden çalışmak yerine şiddete başvurmaya dönük her türlü gayretin sadece ABD değil Iraklılar ve uluslararası camia tarafından da reddedileceğini vurgulayan Rhodes, “Başbakan Maliki ve tüm Iraklı liderlere mesajımız, bunun Irak anayasasıyla uyumlu ve yeni bir hükümeti doğuracak tek yol olduğu yönünde. (Maliki) Bu sürece saygı göstermeli, devam etmesine izin vermeli, çünkü bu, Irak’ın dışarısından herhangi bir kimsenin empoze ettiği değil, Iraklıların kendilerinin yapmaya karar verdiği birşey” diye konuştu.

Rhodes, bir soru üzerine, “Beyaz Saray, el-Abbadi’nin başbakanlığında yeni bir hükümetin oluşturulduğunu görmekten çok mutlu olacaktır. Bunun ülkeyi birararaya getirmek için gerekli olduğuna inanıyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı