HABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSuriye

ABD: Suriye Hükümetinin Saldırıları Gerçekleştirdiğine Dair Kanıt Yok

Bu hafta ABD Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Dennis McDonough inanılmaz bir itirafta bulunarak, Batılı çıkar gruplarının Suriye’nin Şam’ın doğusunda kimyasal saldırıda bulunduğu iddiasının “kesin kanıtlar”dan ziyade, “sağduyuya” dayandığını söyledi. Slate’te yayınlanan “Beyaz Saray: ‘Kesin’ kanıtlar değil, ‘sağduyu testi’ Esad’ı sorumlu tutuyor” başlıklı yazı, şunları söylüyor: 

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Dennis McDonough Pazar günü Suriye’deki “saha savaşının hızını” değiştirecek “hedefe yönelik, sınırlı çaba” olarak adlandırdığı şeye destek sağlamak için talk show’lara katıldı. Ancak CNN’de, 21 Ağustos günü Şam’ın dışında gerçekleşen ve 1,429 kişiyi öldürdüğü varsayılan saldırıyla Suriye Devlet Başkanı arasındaki bağlantının “kesin, kayda değer bir şüpheden uzak kanıtlar”dan ziyade “sağduyu testinden” ileri geldiğini de kabul etti.

McDonough ile Washington’daki ve yurtdışındaki işbirlikçileri Suriye’ye yönelik planlanan saldırının ölçek bakımından Irak’ın tekrarı olmadığını iddia ederken, kamuoyunu aldatma bakımından Irak’ın tekrarı olduğu açıktır.

yazısının devamında şunlar vurgulanmaktadır:

“Şimdi elimizde bir resim veya kesin, kayda değer bir şüpheden uzak kanıtlara sahip miyiz? Bu bir mahkeme değildir ve istihbarat bu şekilde çalışmaz.” McDonough aynı zamanda NBC’de “hiç kimse istihbaratı tekzip etmez, hiç kimse istihbarattan şüphelenmez” vurgusunu yaptı.

ABD hükümeti elinde bunu kanıtlayacak istihbarat olduğu konusunda ısrar ediyor, ancak kamuoyu henüz, geçen ay yüzlerce kişinin ölümüne neden olan varsayılan kimyasal silah saldırısıyla Beşar Esad hükümetinin bağlantısını kuran tek bir somut kanıt parçasının – bir uydu görüntüsü, yahut Suriye ordusunun görüşmelerinin deşifresi – ABD istihbaratı tarafından sunulduğunu görmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı