DÜNYAFilistinHABERLER

ABD, Suriye’den günde 10 milyon dolar çalıyor

ABD, Suriye’de kaçak hat çekerek günde kaçırdığı 10 milyon dolar tutarında 17 bin varil petrolün gelirini PKK terör örgütü ile bölüşüyor.
ABD ve PKK ittifakı Haseke-Rimelan ilçesine bağlı 4. Süveydiyye pompalama merkezinden Irak’ın Ayn Zala bölgesine ki Aniko pompalama noktasına günlük en az 17 bin varil petrol kaçırıyor. Korsan hattan ayda 10 milyon dolarlık petrol kaçıran ABD-PKK ortaklığı korsan kazancı da aralarında paylaşıyor. Kobani olayları bahanesi ile Suriye’ye giren ABD güçleri Rimelan’ı ilk üs bölgesi olarak seçti. Peşmerge bölgesinde biriken kaçak petrol Erbil merkezli batılı şirketler aracılığı ile yurt dışına çıkarıldı. DEAŞ bahanesi ile 2014’te sahaya giren ABD, Irak-Suriye arasında ki bu güzergahı onararak yeniden hayata geçirdi. ABD ve PKK ortaklığı ile açılan hattan kaçırılan petrol varil başına yüzde 60 indirimli satıldı. İlk faaliyete başladığı günden itibaren ABD ile PKK bu korsan yolla 500 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Türkiye’nin Suriye sınırında Mardin’in karşısında yer alan Rimelan’i ABD üs olarak seçti. Buradan çıkarılan petrolden ABD ile PKK 500 milyon dolardan fazla haksız kazanç elde etti.
Kaçak hattı Suriye ve Irak’ta koruma görevi PKK’ya verildi. Haseke’den başlayıp Sincar üzerinden Kerkük’e kaçırılan ve orada batılı petrol şirketlerine teslim edilen petrolün korunmasında 150’den fazla PKK’lı terörist görev yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı