DÜNYAHABERLER

ABD Suriyeli Muhaliflere Yeni Silahlar Verecek

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, uzun süren araştırmalardan sonra Suriyeli bazı muhaliflerin silahlandırılması için hazırladığı projeyi, Pazartesi günü senatoya sundu.

Tek personel tarafından omuzdan atılan, yüksek isabet ve tahrip özelliğine sahip Manpad füzeleri, Senatoya sunulan proje kapsamı dışında tutuluyor.

Katar’dan yayım yapan el-Cezire TV’nin haberine göre Amerika, Afganistan’daki Sovyet müdahalesine karşı Afgan mücahitlerini silahlandırma tecrübesinden ötürü Manpad füzelerini, proje kapsamı dışına aldı.

Amerika, Sovyetlerin 1979 Afganistan işgalinden sonra, Suudi Arabistan’ın da desteğiyle, Afgan mücahitlerine Stinger füzeleri vermiş, Afgan mücahitler bu füzelerle Sovyet güçlerine ağır darbeler indirmişti.

Fakat Amerika ve diğer batılı ülkeler, aralarında el-Kaide’nin de bulunduğu Afgan mücahitlerin Sovyetleri Afganistan’dan atmasından sonra, silahlarını batıya çevirmesinden oldukça rahatsız olmuşlardır.

Menendez’in sunduğu proje ayrıca, geçiş sürecinde kullanılması için 250 milyon dolarlık Suriye muhalefetine yardım fonu, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a ise petrol ve silah satışını engelleyen yaptırımları içeriyor.

Menendez, sunduğu projesinde “Silah verilecek Suriyeli muhalifler ince tetkiklerden geçtiler. Bu kişiler, kitle imha silahlarının yayılması, terör ve insan hakları değerlerine vefalı kişilerdir” ifadelerine yer verdi.

Suriye’de hükümet güçlerinin Sarin gazı kullandığına dair haberlerin Amerikan yönetimini acele hareket etmeye sevkettiğini belirten Menendez, “Beşşar Esad yönetimi, kırmızı çizgileri aştı, bu her türlü seçenek üzerine çalışmamızı gerektiriyor. Dünyadaki en büyük insani kriz bugün Suriye ve çevresindedir. Amerika, dengenin Suriyeli muhalifler lehine değişmesi ve özgür bir Suriye’nin kurulması için üzerine düşen rolü oynamalıdır” dedi.

Menendez’in önümüzdeki hafta senatoya sunacağı projenin senatodan onay alması bekleniyor. Senatonun onayından sonra Başkan Barack Obama’nın da imzalamasıyla proje, yürürlüğe geçmeye hazır bir kanun haline gelecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı