DÜNYAHABERLERSuriye

ABD Teröre Desteğinde Fırat’ın Doğusundaki Teröristlere Odaklanacak

ABD idaresinin egemen devletlere ve halklara karşı savaşında uluslar arası terörü edat olarak kullanması kapsamında Donald Trump idaresi Suriye’nin kuzeydoğusunda daha fazla petrolü gasp edip çalma amacıyla bölgede bulunan kiralık teröristlere desteğini arttırma azmini ilan etti.

ABD’li yetkililer Trump idaresinin Suriye’nin kuzeybatısında bulunan teröristlere kendi değimleriyle mali desteği kesme azminde olduğunu ilan ederken, ABD’nin kiralık teröristlere desteğinde Fırat Nehrinin doğusuna odaklanması bekleniyor.

İstihbarat bilgiler ve medya raporlarına göre Trump idaresinin Suriye’de kiralık teröristleri edat olarak kullanmaya devam edeceği, Suriye ve halkının meşru hakkı petrol zenginliklerini gasp edip çalma amacıyla bu teröristleri kullanma ve desteklemeyi sürdürme planları hazırladığı ortaya çıktı. Suriye’de gayrı meşru bir şekilde bulunan, BM misakı ve uluslar arası kanunları ihlal eden ABD güçleri ve uluslar arası koalisyon güçleri savaştıklarını iddia ettikleri IŞİD’i kollayıp desteklemeye devam ediyor. Aynı zamanda ‘Demokratik Suriye Güçleri’ adıyla bilinen grupları da edat olarak kullanıp Suriye’nin petrol ve doğalgazını gasp edip çalmayı planlıyor.

Bu bağlamda Trump idaresinde yetkililer ABD’nin İdlib ve civarında bulunan Nusra Cephesi ve diğer terör örgütlere mali desteğini azaltacağını, fakat insani yardım olarak adlandırdığı desteğini sürdüreceğini kaydettiler. Amerikalı yetkililer Trump idaresinin Suriye’de kendisine tabi silahlı gruplar adını verdikleri terör örgütlerin bulundukları bölgelere ağırlık vereceğini söyledi.

Suriye’de terörün ağır yenilgilere uğratılıp daha dar alanlara sıkışmalarıyla ABD idaresinde uyumsuz açıklamalar ve tutumlar devam ediyor. Trump idaresi Suriye’de kanunsuz bir şekilde bulunan güçlerini çekeceğini ilan ettiği bir zamanda Arap körfez ülkelerinden daha çok para kazanmak için bu güçlerin masrafını karşılamalarını talep ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı