DÜNYAİranTÜRKİYE

ABD, Türkiye ve S.Arabistan’ın desteğiyle Suriye’yi bölme niyetindedir

İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Amerika’nın İran’a yönelik tutumunda hiçbir değişiklik meydana gelmediğine işaret ederek, ABD’nin, Türkiye ve Arabistan’ın desteğiyle Suriye’yi bölme niyetnde olduğunu söyledi.

El Alem kanalına konuşan İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Seyyid Mesud Cezayiri, Kapsamlı Ortak Eylem Planı ardından Amerika’nın İran’a yönelik düşmanca tutumunda hiçbir değişiklik meydana gelmediğini söyledi.

Cezayiri, nükleer müzakereler öncesi ve ardından bile askeri seçeneklerin hala masada olduğuna dair Amerikalıların söylemlerine işaret ederek, “Amerikalılar, İran politikası ve davranışını değiştirmemek niyetindeler”diye konuştu.

Amerikalıların çeşitli senaryolarını incelediklerini açıklayan İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı, son otuz yılda İran aleyhinde çeşitli komplolar kuran Amerika’nın İran’a yönelik tutumu değişmedikçe bu süreç devam edeceğini belirtti.

General Cezayiri, Amerika’nın bölgede takip ettiği politikanın müslüman ülkeleri bölmek olduğunu açıklayarak, son üç yılda Beşşar Esad’ı düşürmek için teröristleri seferber eden Amerika’nın bu politikasının hüsrana uğradığına dikkat çekti.

Cezayiri, Amerika’nın, Suriye’yi bölmek amacıyla teröristlere yönelik askeri yardımlarını en çok Suudi Arabistan ve Türkiye gibi bölge destekleyicileri tarafından bu ülke topraklarına gönderildiğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı