DÜNYAHABERLER

ABD ve yabancı basının İran’daki halk eylemlerini istismar çabaları

Amerikan yetkilileri, devrim karşıtları ve yabancı basını, İran’da bazı ürünlerin pahalanmasını protesto etmek için düzenlediği gösterileri istismar ederek, bu eylemleri kargaşaya dönüştürmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz son iki günde İran’ın bazı kentlerinde düzenlenen gösterilerde hayat pahalığı, devletin denetim zafiyeti ve finans kuruluşlarının mağdurlarının durumunun belirlenmeyişini protesto edildi.

Ancak bu eylemlerden bazıları kimliği bilinmeyen kişiler ve kargaşacılar, önceden planlamış bir şekilde kargaşaya dönüştü ve fırsat kullayanlar, bazı devlet, kamu merkezleri ve bankalara saldırılardı.

Fırsatçılar ve kargaşacıların halkın esas taleplerini saptırma çapaları, Amerikan yetkilileri, Al-i Suud güdümündeki yabancı basın ve devrim karşıtları tarafından memnuniyetle karşılandı.

ABD yönetimi, kargaşacılara destek vererek, diğer ülkeleri de İran halkına destek olarak nitelediği duruma destek vermeye çağırdı.

Amerikan, Batı ve Suudi basını da, İran’ın bazı noktalarındaki eylemleri siyasi olarak lanse etmeye çalıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü; ABD Başanı Donald Trump’ın değersiz ve alçakça sözlerini kınayarak, İran halkının Sayın Trump başta olmak üzere Amerikan yetkililerinin fırsatçı iddialarına hiçbir değer vermediğini vurguladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi; Amerikan yetkililerinin İran’ın iç işlerine müdahaleci açıklamalarına tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Amerikan yetkililerinin değersiz, temelsiz ve geçersiz sözlerini kınayarak, İran halkının kesinlikle Trump’ın Filistin, Yemen ve Bahreyn halkının haklarını ihlal etmekteki aktif katılımını, ABD Başkanı’nın İran vatandaşlarına bu ülke topraklarına seyahat yasağı ve çok sayıda İran vatandaşını temelsiz suçlamalarla tutuklaması gibi husumetlerini unutmadığını belirtti.

Kasımi, İran halkının son günlerde İran’ın bazı kentlerinde düzenlenen bazı eylemlere iki yüzlü ve fırsatçı desteğinin ABD yönetiminin hile ve iki yüzlülüğünden başka bir şey olarak görmediklerini kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin halkın medeni taleplerine yasal destek için demokratik yapılar öngördüğünü hatırlatarak, İran halkının ülkenin güvenlik ve kalkınmasının en büyük hamisi olduğunu vurguladı.

ABD’nin yaklaşık 70 yıldır İran’ın iç işlerine müdahalede bulunduğunu hatırlatan Dışişleri Sözcüsü, Amerikan yetkililerinin büyük ve bilinçli İran halkı için acıyacak durum ve konumda olmadıklarını vurguladı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı