HABERLER

ABD’de koronavirüs can almaya devam ediyor

ABD Başkanı Donald Trump yönetimine yönelik koronvirüs ile mücadele yaklaşımı konusunda eleştiriler hız kesmezken bu ülkede korona salgını can almaya devam ediyor. Bu bağlamda, Kovid-19 pandemisinin merkez üssü konumundaki ABD’de, son 24 saat içinde virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1883 olarak açıklandı.Baltimore merkezli Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saat içinde 1883 kişi daha hayatını kaybetti. Verilere göre, ülkedeki Kovid-19 kaynaklı toplam ölü sayısı da 64 bin 789’a ulaşmış oldu. Ayrıca ülkedeki tespit edilen vakaların toplam sayısı da 1.1 milyonu geçti. ABD Başkanı Donald Trump, son açıklamasında Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) Kovid-19 tedavisi için Gilead ilaç şirketinin ürettiği ‘Remdesivir’ adlı antiviral ilaca ‘acil durum onayı’ verdiğini duyurmuştu. 

Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan doktor Anthony Fauci ise söz konusu ilacın şimdilik sadece durumu ağır olan hastalarda kullanılacağını bildirdi.

FDA’den yapılan açıklamada ise ilaca “acil durum onayı” verildiğine işaret edilerek, “Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların tedavisinde Remdesivir kullanımının güvenliği ve etkisi konusunda sınırlı sayıda bilgimiz var.” notu düşüldü.

Korona ile mücadele yaklaşımı ve icraatı Amerikan siyasiler ve halkı tarafından yoğun eleştiri ve itirazlara yol açan ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde korona tedavisi için dezenfektan önerisinde bulunmuştu. Bu önerinin ardından temizlik malzemesi için onlarca Amerikalı hastaneye kaldırılmıştı. Öte yandan Trump, dün özellikle bakımevlerinde kalan yaşlıların salgına karşı korunması için bir başkanlık bildirisi imzalamıştı. Trump, söz konusu adımı Beyaz Saray’da düzenlenen etkinlikle açıklamıştı. Bu arada, ABD’ye ikinci tıbbi yardım paketini taşıyan TSK’ya ait askeri nakliye uçağı, başkent Washington yakınlarındaki Andrews Hava Üssü’ne indi.

Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en çok etkilenen ülkelerden bir olan ABD’ye gönderdiği ikinci tıbbi yardım paketini taşıyan askeri nakliye uçağı ABD’ye ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine, ABD’ye gönderilen tıbbi yardım malzemelerini taşıyan, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait C-130 tipi askeri nakliye uçağı yerel saatle 16.20’de (TSİ 23.20) başkent Washington yakınlarındaki Andrews Hava Üssü’ne indi. 

Salı günü ulaşan ilk yardım paketinin ardından, Türkiye’nin ikinci yardım paketi de vaka sayısının 1 milyonu geçtiği, ölü sayısının 64 bine yaklaştığı ABD’ye teslim edildi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı