DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

ABD’de senato ve kongreden Suriye’ye saldırı vizesi çıkmayabilir

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’ye askeri müdahale için başvurduğu Kongre’de beklenmediği bir muhalefetle karşılaştı. Kongre’nin alt kanadında Suriye’ye askeri müdahaleye hayır diyenler ezici çoğunluğa ulaşmasının yanı sıra Senato’da da Beyaz Saray’ın talebine evet diyenler azınlıkta kaldı.

Cumhuriyetçilerin kontrolünde olan Temsilciler Meclisi’nde şuana kadar Suriye’ye askeri operasyona hayır diyeceğini açıklayan milletvekili sayısı 229’u buldu. Buna karşın müdahale için yeşil ışık yakan vekil sayısı yalnızca 41. Kararsız milletvekili sayısı ise 163.

Temsilciler Meclisi’nde askeri müdahaleye onay alması Obama’nın zor görünürken, Senato’daki son durum biraz daha Beyaz Saray için iç açıcı. Operasyona hayır diyen senatör sayısı 31, evet diyenler ise henüz 28’de. Kararsız senatörlerin toplamı da 41.

Temsilciler Meclisi ile Senato’da beklemediği bir direnişle karşılaşan Başkan Obama, yarın 6 ulusal kanalının ana haber programına konuk olacak. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Obama, pazartesi günü CNN, PBS, Fox başta olmak üzere 6 televizyon kanalına konuşacak. Obama, Suriye’ye askeri müdahalenin neden gerekli olduğu konusunda kamuoyunu iknaya çalışacak. Obama’nın televizyonlara vereceği mülakatın canlı olmayacağı da belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mulakati tabiiki canli olamaz! Domatezler yagar yuzune!
    Allah kimin samimi tovbe edip etmiyecegini BILENDIR!
    Obama yaratigini Allah bildigi gibi yapsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı