DÜNYAHABERLER

ABD’de Sokaklar Yine Karıştı

Amerika’da polis şüpheliyi öldürdü şiddet olayları patlak verdi

ABD’de Wisconsin eyaletinin Milwaukee kentinde dün silahlı bir şüphelinin polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından gece saatlerinde şiddet olayları patlak verdi.

Milwaukee polisinden yapılan açıklamada, 23 yaşındaki şüphelinin trafikte polis tarafından durdurulduktan sonra içinde bulunduğu araçtan kaçtığı ve kovalama sırasında vurularak öldürüldüğü bildirildi.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, olayın ardından yaklaşık 100 kişilik protestocu bir grup sokaklara çıkarak şiddete başvurdu. Protestocular polisle çatışırken, kentte bir benzin istasyonu da dahil bazı binalar ve araçlar ateşe verildi, trafik ışıkları ve otobüs durakları tahrip edildi.

Olay yerindeki bir gazeteci, polisle göstericiler arasındaki çatışmalar sırasında silah seslerinin duyulduğunu belirtirken, sosyal medyadan yansıyan fotoğraflarda da polis araçlarının camlarının tahrip edildiği görüldü. Bir polis memurunun yaralandığı, bir polis aracının ateşe verildiği de bildiriliyor. Polis, olaylar sırasında 3 kişinin tutuklandığını belirtti.

Milwaukee polisi, şüphelinin aracının neden durdurulduğu ve daha sonra neden ateş açıldığı konusunda bilgi vermezken, şüphelinin üzerinde çalıntı bir yarı otomatik tabanca taşıdığını kaydetti. Öldürülen şüphelinin sabıka dosyasının kabarık olduğu ifade edilirken, etnik kökeni henüz açıklanmadı. Olayın olduğu kuzey Milwuakee siyahilerin yoğun olarak yaşadığı bir bölge olarak biliniyor.

Yerel medya, olayda araçtan kaçan ikinci şüphelinin ise tutuklandığını bildirdi.

Milwaukee Belediye Başkanı Tom Barrett, öldürülen şüphelinin göğsünden ve kolundan vurulduğunu, ateş eden 23 yaşındaki polis memurunun üzerinde vücut kamerasının olduğunu belirtti.

Amerika’da siyahilerin polis tarafından öldürüldüğü olaylar kamuoyunda özellikle siyahi Amerikalılardan geniş tepki görüyor. Daha önceki benzer vakaların ardından ülkenin farklı kentlerinde zaman zaman şiddete de dönüşen geniş çaplı protesto gösterileri düzenlenmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı