DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZTEKNOLOJİ

ABD’den Suriyeli isyancılara askeri yardım

Amerika Birleşik Devletleri, Suriyeli muhaliflere doğrudan silah yardımında bulunacağı konusunda ilk kez açıklama yaptı.

Obama’nın milli güvenlik danışmanlarından Ben Rhodes, Obama’nın, Yüksek Askeri Konsey ve Suriye Muhalif Koalisyonu’na “askeri destek” de dahil olmak üzere yardımların arttırılması kararı verdiğini belirtti.

Rhodes, askeri yardımın ayrıntıları konusunda bilgi vermedi. Rhodes, “Hem kapsam hem de miktar olarak bugüne kadar verdiğimiz desteğin çok üzerinde olacak” demekle yetindi.

Rhodes, artan destek ile Suriye muhaliflerinin siyasal ve askeri olarak etkinlik ve meşruluğunun da artmasını umduklarını ve ABD’nin, Yüksek Askeri Konsey başkanı General Salim İdris ile çalışma konusunda “rahat” olduğunu vurguladı.

(Halklar nazarında Amerika’nın Desteği Meşruiyetin değil Terörizmin İfadesidir…islamaktuel.com)

New York Times gazetesi, ABD’nin hafif silahlar ve mühimmatın yanı sıra anti-tank silahlar da sağlayabileceği yönünde yetkililerin açıklama yaptığını bildiriyor.

Yetkililerin Wall Street Journal‘a yaptığı açıklamada ise ABD’nin Suriye’de sınırlı bir uçuşa yasak bölge kurulması ve bu bölgenin Ürdün’deki Amerikan ve müttefik uçaklarca gözetilmesi önerisinde bulunduğu ifade edildi.

BBC Beyrut muhabiri Jim Muir, Suriyeli muhaliflerin aylardır ABD’nin askeri yardım açıklamasını beklediklerini ifade etti.

Muir, çatışmalarda üstünlüğün rejim lehine döndüğünü, İngiltere ve Fransa’nın ise böyle bir gelişmeye izin verilmemesi konusunda ABD’yi sonunda ikna ettiğini belirtti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı