DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

ABD’den Türkiye’ye askeri malzeme sevkiyatı sürüyor

ABD’nin Türkiye’deki Patroit füze sisteminin güçlendirilmesi için Amerika’dan gemiyle getirilen askeri araç ve malzemeler TIR’lara yüklenerek Gaziantep’e götürüldü.

Türkiye haber kaynaklarının verdiği habere göre, ABD bandıralı 43 bin 443 grostonluk Resolve adlı gemiyle İskenderun Limak Port’a getirilen askeri araç ve malzemeler TIRlara yüklendi. Gemiden askeri malzemelerin indirilişi sırasında Sahil Güvenlik İskenderun Grup Komutanlığına ait bir hücumbotun da önlem aldığı görüldü.

Teçhizat yüklü TIRların Gaziantep’e doğru yola çıktığı belirtildi.

Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye ziyareti öncesi ABD Hava Kuvvetleri’ne ait, lojistik malzeme, ekipman ile zırhlı araçları taşıyan iki askeri nakliye uçağı, İstanbul Havalimanı’na indi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Fas ve Ukrayna ziyaretlerinin ardından yarın İstanbul’a gidecek. Biden’ın ziyareti öncesi ABD Hava Kuvvetleri’ne ait iki C-17 askeri nakliye uçağı bugün ardı arda Havalimanı’na indi.

Havalimanı peronuna park eden uçaklardan ABD’li güvenlik görevlileri ve lojistik malzemelerinin indirildiği görüldü.

Amerikan ve Türk yetkilileri, Türkiye vatandaşlarını Suriye’den gelebilecek her türlü hava ve füze saldırılarını bertaraf etmek için Patroit sistemini bu ülkede konuşlandırdıklarını ileri sürüyor, oysa Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve ABD başta olmak üzere Batılı müttefikleriyle birlikte Suriye’de çatışmaların başladığı ilk günden bu yana terörist gruplara destek vermiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı