HABERLERMEDYA ANALİZSuriye

ABD,İsrail,Yahudi Lobileri Ve Ülkemizdeki Bazı Sözde İslami Çevreler Suriye İle Savaş İstiyor,Bunlardan Kim,Kime Hizmet Ediyor Acaba

ABD’deki en güçlü İsrail lobilerinden Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi, Suriye’ye askeri müdahale konusunda Barack Obama’ya destek vereceklerini bildirdi.
Obama’nın Suriye’de askeri güç kullanılması konusunda Kongre’den onay istemesi üzerine ABD’deki İsrail lobileri de tutumlarını kamuoyu ile paylaştı.
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde konunun görüşüldüğü gün sessizliğini bozan AIPAC’ten yapılan açıklamada, Suriye’deki gelişmelerin ABD’nin ulusal güvenlik çıkarları üzerinde etkisi olduğu, İsrail ve bölgenin istikrarına risk oluşturduğu kaydedilerek, bütün Amerikalılar gibi kendilerinin de askeri güç uygulanmasını öncelemediklerini ancak Obama ve diğer Kongre liderlerinin Suriye’ye askeri müdahalenin ABD’nin ulusal güvenlik çıkarına olduğunu ifade ettikleri belirtildi.
Kongre’nin Obama’ya yetki vermemesi durumunda “Amerika’nın güçsüzlüğü”nün işareti olarak yorumlanabileceği ve “Ortadoğu’daki taahhütlerini yerine getirmeyeceği” şüphesi uyandırabileceği belirtilen açıklamada, “AIPAC, Kongre’nin Suriye’de askeri güç kullanılması konusunda Başkan Obama’ya yetki vermesi için lobi yapacak. Senato ve Temsilcisiler Meclisi üyelerinin ikna edilmesi için yardımınıza ihtiyacımız var” ifadeleri kullanıldı.
Diğer bir lobi kuruluşu ADL’den(Tayyip Erdoğan’a Ödül Veren yahudi kuruluşu) yapılan açıklamada da Obama’nın Suriye’de kimyasal silah kullanımına ilişkin sergilediği liderlikten memnuniyet duyulduğu kaydedilerek, “Biz Başkan’ın kararını destekliyoruz” ifadesi kullanıldı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tayyip oğlunu alsın gitsin,bu savaş suriye halkı ile türk halkının savaşı değil,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı