DÜNYAİNSAN HAKLARI

ABD’nin Ferguson kentinde olağanüstü hal ilan edildi, 50 kişi gözaltına alındı

ABD’nin Ferguson kentinde olağanüstü hal ilan edildi, 50 kişi gözaltına alındı.

ABD’nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında siyahi genç Brown’ın polis tarafından öldürülmesinin birinci yılında başlayan protesto gösterilerinde yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

ABD’nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında siyahi genç Michael Brown’ın polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülmesinin birinci yılında başlayan protesto gösterilerinde yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

Kasabanın bağlı olduğu St. Louis idari bölgesindeki Thomas F. Eagleton Federal Mahkemesi’ne yürüyen 100’den fazla gösterici, binaya girmek isteyince polis barikatlarıyla karşılaştı. Yerel basın, göstericilerden bazılarının barikatları aşmasının ardından çıkan arbedede yaklaşık 50 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Protestoyu organize eden gruplardan “Ferguson Action”, gözaltına alınanlar arasında ünlü siyahi siyaset bilimci Cornel West’in de bulunduğunu duyurdu.

Bu gece de gösterilere sahne olması beklenen St. Louis’te yetkililer “olağanüstü hal” ilan etti.

St. Louis bölge yöneticisi Steve Stenger, yaptığı yazılı açıklamada, “Dün gece meydana gelen şiddet olayları ve düzensizliğin ışığında, vatandaşların ve özel mülkiyetin zarar görme ihtimalini göz önünde bulundurarak, şu andan itibaren geçerli olmak üzere olağanüstü hal ilan ediyorum” ifadesini kullandı.

Stenger, polisin “düzeni sağlamak, suçu engellemek ve vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için tüm yetki ve sorumluluklarını yerine getireceğini” vurguladı.

Ferguson’da düzenlenen gösterilerde 18 yaşındaki siyahi genç Tyrone Harris Jr polis tarafından vurularak ağır yaralanmıştı.

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ise “Ferguson’da halka ve polis memurlarına yönelik şiddeti” kınadığını ifade eden bir mesaj yayımladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı