DÜNYA

ABD’nin IŞİD karşıtı açıklamaları kafaları karıştırmak içindir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü “Suriye’de bizim için tehdit sayılan sadece IŞİD örgütü değil” diyerek bu canavarı kendilerinin beslediğini itiraf etmiş oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jennifer Psaki, Suriye’de ülkesi için tehdit sayılan tarafın sadece Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü olmadığını söyledi. Bu da, ABD’nin Terör çetesi IŞİD’i kendi amaçları doğrultusunda kullandığını ve medyaya pompalamaya çalıştıkları gibi “Terör çetesi IŞİD’i yok edilmesini asla istemediklerini gösteriyor. Hizbullah lideri Nasrullah da ABD’nin terör örgütü IŞİD’i yok edeceği haberinin yalan olduğunu söylemiş ve bunun Pentagon tarafından planlanmış bir “hedef saptırmaca”sı olduğuna dikkat çekmişti.

Muhabirlere açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki daha sonra, ABD’nin IŞİD’e karşı ittifak oluşturulmasından ne beklediği ve bu ülkenin Suriye’de nasıl bir operasyon düzenliyebileceğine ilişkin bir soru üzerine “Biz IŞİD’le mücadele konusunda bizi kısıtlıyabilecek coğrafi bir sınır tanımıyoruz” karşılığını verdi.

Psaki açıklamalarının devamında ABD’nin IŞİD’le mücadele konusuyla ilgili programından söz ederken “ABD’nin IŞİD’le mücadele konusunda dikkate aldığı yollardan biri bu örgüte mali kaynaklar sağlıyanlara karşı askeri girişimlerde bulunmak; Bir diğeri de, IŞİD’in kuşatması altında kalan insanlara insani yardımlar ulaştırmaktan ibaret” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı