DÜNYA

ABD’nin Libya Büyükelçisi Öldürüldü

Bingazi’de ABD Büyükelçisi ve 3 ABD’li yetkili öldürüldü.

ABD’de Yahudi parmağıyla finanse edilen ve gösterime giren Hz. Muhammed’e hakaret içeren sinema filmi, Mısır’dan sonra Libya’da büyük tepki topladı.

Bingazi’de bulunan ABD konsolosluğu önünde yapılan eylem sırasında roketli saldırı düzenlendi.

Yapılan saldırı sonrasında ABD Büyükelçisi’nin ve 3 ABD’li yetkilinin öldüğü belirlendi.

Mısır ve Libya’da son bir günde ABD elçilik ve konsolosluklarına yönelik iki ayrı eylem düzenlendi. Libya’nın Bingazi kentinde bulunan ABD Konsolosluğu’na silahlı bir grup tarafından gerçekleştirilen roketatarlı saldırıda ülkedeki ABD elçisinin ve üç konsolosluk çalışanının öldüğü bildirildi.

Libya Güvenlik Komitesi Sözcüsü Abdülmünim el-Huri yaptığı açıklamada, konsolosluğa saldırıdan silahlı grupla Libya ordusu arasında şiddetli çatışma yaşandığını ifade etti. Huri, çatışmanın konsolosluğun çevresinde gerçekleştiğini ve emniyet güçlerinin bölgeyi kordon altına aldığını kaydetti.

Reuters’ın aktardığına göre ise, saldırı sırasında Büyükelçinin konsoloslukta mı yoksa kendi arabasının içende mi olduğu henüz net değil.

MISIR’DA DA EYLEMLER YAPILDI

Mısır’da da ABD elçiliğine yönelik bir eylem vardı. Ancak Mısır’daki eylem peygamber efendimize hakaret eden ABD kaynaklı bir film nedeniyleydi. Mısır’da, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’e hakaret içeren bir sinema filmi protesto edildi. Protestocular, ABD’de yaşayan bir grup Kıpti tarafından çekilen ve Hz. Muhammed’e hakaret içeren sinema filmine tepki göstermek için ABD’nin Kahire Büyükelçiliği önünde toplandı. Eylemcilerden biri elçilik binasına tırmanarak Amerikan bayrağını indirdi. Kıptiler aleyhine slogan atan eylemciler, ABD bayrağını da yaktı.

HRİSTİYANLAR’DAN DESTEK

Mısır’daki Hristiyan aktivistler de filmin gösterimin durdurulması için ABD elçiliği önünde yapılan eyleme destek verdiğini belirtti. Kıpti devleti kurucuları sayılan Moris Sadık, Asamet Zagleme başta olmak üzere ABD’de yaşayan Mısırlı Hristiyanlar ve daha önce Kur’an yakma eylemiyle gündeme gelen ABD’li Rahip Terry Jones, filmin bugün gösterime gireceğini açıklamıştı. ABD’nin Kahire Büyükelçiliği, filmi, ”Dini kışkırtma” olarak nitelendirerek kınamıştı.

Wall Street Journal gazetesi, 52 yaşındaki film yönetmeninin emlakçı olduğunu belirtirken, filmin 5 milyon dolarlık Yahudi bağışı sayesinde yapıldığını yazdı.

ABD medyasına göre film Amerika ve İsrail tarafından hazırlandı.

Libya’da ABD konsolosluğunun basılması üzerine çıkan çatışma sonucu 1 ABD askeri öldürülürken 1 kişi de yaralanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı