DÜNYAİran

Abdullahiyan: teröristlerin müzakereleri kötü kullanmamasına dikkat edilmeli

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Hüseyin Abdullahiyan, teröristlerin yeni bir imaj ile Cenevre müzakerelerine girmemeleri ve müzakereleri kötüye kullanmamaları konusunda dikkatli olmak gerektiğini belirtti.

 

BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi De Mistura ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Abdullahiyan, Cenevre’de Suriyeli taraflarının müzakereleriyle ilgili son durumu ele aldı.

Suriye’deki mevcut krizden çıkmak için siyasi bir çözümün gerektiğine işaret eden Abdullahiyan, Tahran’ın Cenevre’de Suriyeli tarafların müzakerelerini desteklediğini ve nihayetinde ülkelerinin geleceği konusunda karar verecek mercinin, halk olduğunu belirtti.
Abdullahiyan “Teröristlerin yeni imajıyla müzakerelere dâhil olmamasına dikkat etmek gerekir. Terörizmin Suriye’nin geleceğinde bir yeri olmayacak sadece Suriye halkı karar verecek.” dedi.

Telefon görüşmesinde De Mistura da Cenevre müzakerelerinin gündemini siyasi süreç, ateşkes, insanî konular ve terörle mücadelenin oluşturduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı