DÜNYAİNSAN HAKLARI

Açız…..

Rohingya Müslümanlarına yönelik şiddet olaylarının ardından Bangladeş sınırına doğru yeni bir göç akını başladı.

Myanmar’daki resmi yayın organı “New Light of Myanmar”a göre Rakhine Budistleri ile Rohingya Müslümanları arasında çıkan olaylarda 67 ölü, 95 yaralı olduğunu, 2818 ev yandığını ve 18 ibadethanenin tahrip olduğunu belirtti.

Bangladeş Sınırına Yeni Sığınmacı Akını

Arakan eyaletindeki çatışmaların ardından Bangladeş sınırına doğru yeni bir göç dalgası başladığı, Müslümanların hızla çatışma bölgesini terk etmeye çalıştığı bildirildi.

Bölgeden gelen haberlere göre ölü ve yaralı sayısının çok fazla sayıda olduğunun ve yeni bir insanlık dramının yaşandığı belirtildi, “Pazar günü başlayan şiddet olaylarında Batılı kaynakların verdiği bilgiler, bine yakın Müslüman’ın katledildiği yönünde. Zulümden kaçmak için balıkçı tekneleriyle Bangladeş’e sığınmak isteyen Arakanlılar izin bekliyor. Ancak Bangladeş hükümeti buna izin vermiyor. Hatta çoğu teknenin yakıtı bitti bunların içindeki insanlar aç Oldukları bildirildi. Myanmar hükümetinin halen gerekli tedbirleri almadığı ifade edildi.

Bangladeş’in Myanmar sınırında Cox’s Bazar’daki Kutupalang köyü yakınlarında derme çatma bir kamp alanında yaşayan binlerce Rohingya Müslümanı, Kurban Bayramı’nı oldukça zor şartlar altında geçiriyor.ziyaretçilerin ve gazetecilerin girmesine izin verilmeyen kampa gece yarısını bekleyerek girmeyi başaranlar, kampta elektriğin olmaması nedeniyle sıkıntıların arttığını belirtiyorlar.

“Tecavüzden, zulümden ve ölümden kaçtıklarını” anlatan, fotoğraf karelerine girmekten ve adını vermekten kaçınan bir kadın sığınmacı, titreyen dudaklarıyla sadece “Açız” diyebiliyor.

 “Arakan’da Budist rahiplerce pek çok yakınının öldürüldüğünü” belirten Fatıma Hatun ise, Naf Nehri’ni tekneyle geçerek Bangladeş’e sığındıklarını ve 4 yıldır kampta yaşadığını anlatıyor. Fatma Hatun, “Kurban Bayramı’nı sevinçle karşılayamıyoruz” diyor ve daha fazla konuşmak istemiyor.

Bu arada, 21 Ekim’de Arakan eyaletinde yeniden patlak veren şiddet olayları, birgün bir şekilde vatanlarına dönebilme umudu taşıyan Rohingya Müslümanlarını iyice karamsarlığa sevk etmiş durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı