DÜNYAIrak

Açlık ve susuzluğa direnen Amerli halkı kutlama yaptı

Irak ordusu, Türkmenlerin çoğunlukta olduğu Amerli kasabasında iki aydır devam eden IŞİD kuşatmasını kırmayı başardı.

Haziran ayından beri düzenlenen en büyük operasyonla IŞİD’in yeni bir katliam yapması engellenmiş oldu. IŞİD’e, açlık ve susuzluğa direnen halk, kutlama yaptı.

Irak ordusu dün öğle saatlerinde terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kuşatması altındaki yaklaşık 20 bin Türkmen’in yaşadığı Amerli kasabasına girmeyi başardı. IŞİD’in Musul’u ele geçirdiği
haziran ayından beri düzenlenen en büyük askeri operasyona, Irak ordusunun dışında milis güçleri de katıldı. Irak ordusu sözcüsü General Kassam Atta, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, “Güçlerimiz Amerli’ye girdi ve kuşatmayı kırdı. Çok önemli bir başarı” dedi. Amerli halkı askeri helikopterlerle tahliye edilmeye başlandı. Irak “Ulusal İttifak” üyesi Türkmen milletvekili Niyazi Mimaroğlu, Amerli için acil yardım çağrısında bulunurken, kuşatmaya direnen kasaba sakini Mehdi Taki, “Amerli kurtarıldı. Sokaklarda halk kutlama yapıyor” dedi. Operasyonda iki cepheden saldırıya uğrayan IŞİD ise bölgeden çekilmek zorunda kaldı, 56 militan teslim olmak zorunda kaldı.

IŞİD haziran başında Irak’ın Selahaddin vilayetine bağlı Amerli (Emirli) kasabasını dört koldan kuşatmıştı. Büyük çoğunluğu Şii Türkmen yaklaşık 20 bin kişi, IŞİD’in kuşatması nedeniyle kasabada mahsur kalırken açlık ve susuzluk baş göstermişti. Birleşmiş Milletler ise Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içerisinde kalan Amerli kasabasının savunmasının kırılması halinde bir katliam yaşanmasından endişe ettiklerini açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı