DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSuriye

Adana’da Sarin gazıyla yakalanan El Kaide üyeleri serbest bırakıldı

Mayıs ayında ihbar üzerine yapılan operasyonda Adana’da 12 El Kaide militanı gözaltına alındı. Operasyonda çok sayıda bilgi, belge ve dijital veriye el kondu. Zanlıların kaldıkları adreslerde emniyetin açıklamalarına göre, 2 kilogram da sarin gazı ele geçirildi. Yapılan soruşturmada sarin gazının Libya’dan getirildiği ortaya çıktı. Daha önce de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Libya’dan gelen bir yolcunun bavulunda bomba bulunmuş, Adana uçağına giderken yolcu gözaltına alınmıştı. Emniyet ekipleri sarin gazlarının da bu yöntemle ülkeye sokulduğu bilgisi üzerinde durmuştu.

 Sarin gazı değil antifriz

Soruşturma kapsamında örgüt üyesi olmak, örgüt adına eylem yapmak, patlayıcı ve kimyasal madde bulundurmak suçundan gözaltına alınan 12 kişi Adana Adliyesi’ne getirildi. 7 kişi savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken 5 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Soruşturma hakkında iddianame henüz hazırlanmamışken, savcılık yapılan itiraz üzerine tutuklu bulunan 4 kişiyi de serbest bıraktı, 1 El Kaide militanı cezaevinde tutuklu kaldı.

Soruşturmanın devamında ise emniyet istihbarat ekiplerinin sarin gazı olarak duyurduğu maddenin antifriz olduğu, zanlıların da bu sebeple serbest bırakıldığı belirtildi. Taraf gazetesine konuşan kimya mühendisleri ise sarin gazı ile antifrizin benzerliğinin olmadığını belirterek, “Antifriz daha çok arabalarda donmaya karşı kullanılan bir maddedir. Sarin gazı ise doğalgaz gibidir. Bu iki kimyasal maddenin birbirine benzerliği yoktur” dedi. Öte yandan Taraf’ın ulaştığı kaynaklara göre serbest bırakılan militanlar Suriye’ye geçerek El Nusra’ya katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı