DÜNYAİNSAN HAKLARISon Dakika

Afganistan yüksek barış Şurası’nın Kabil hükümetine çağrısı

Afganistan yüksek barış şurasının sözcüsü, Şehzade Şehzad, AVA haber ajansına verdiği demecinde, Afganistan milli birlik hükümetinin bu şurada yolsuzluk ve fesat yapan kimseleri tespit edip, yargılanmalarını sağlaması gerektiğini söyledi.

Şehzade Şehzad, Afganistan yüksek barış şurasının mali şeffaflığa özel önem verdiğini, yolsuzluk ve fesat yapan kimselerle ilgili dosyaları Kabil hükümetine sunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Afganistan yüksek barış şurası sözcüsü, Şehzade Şehzad, daha önceleri ender icrai plan için de bu şuraya tahsis edilen büyük miktarda ödeneğin kaybolduğunu, yüksek barış Şurası genel sekreterliğinde çalışan bazı kimselerin yabancı elçiliklerle irtibat halinde olduklarını kaydetti.

Bu gerçeklerden hareketle Afganistan yüksek Barış Şurasının da diğer devlet organlarıyla kamu kuruluşlarında olduğu gibi yolsuzluk ve vurgunun zirvede olduğu, devlet düzeninde fesadın yaygın olarak devam ettiğini söylemek mümkündür.

Afganistan yüksek Barış Şurasının görev ve yetkilerini yerine getirmede yetersiz kalması bir taraftan, bu şurada mali fesat ve yolsuzluğun gözlemlenmesi diğer taraftan, 2014 yılında Kurulan Afganistan Milli birlik hükümeti çalışma programında, fesatla mücadelenin yer almasına sebep oldu. Bu arada Afganistan halkı ve siyasi partileri de yüksek barış şurasındaki yönetim ve mali fesat hakkında eleştiri ve itirazlarını dillendirmektedirler.

Afganistan yüksek Barış Şurasının bu ülkede Barışı sağlamakta yetersiz kalmasıyla birlikte, mali fesat ve yolsuzluklara karışması sonucu, Afganistan halkının itirazlarının yoğunlaşması üzerine Afganistan cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani Zai, bu şuranın çalışma kabiliyetini arttırmak amacıyla üyelerini değiştirdi.

Afganistan Cihadi Önderlerinden Pir Seyid Ahmed Gilani, yüksek barış şurasının başkanlığına atandı. Afganistan Cihadi liderlerinden Muhammed Kerim Halili, Afganistan milli birlik hükümetinin icrai başkanı Dr. Abdullah’ın danışmanı Habibe Serabi ve Ataurrahman Selim de bu Şuranın başkan yardımcıları olarak atandılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı