DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Afganistan’da CIA’in fonladığı milislere intihar saldırısı: 13 ölü

Ramazan’ın ilk günü Taliban, Afganistan’da ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) fonladığı milis gruba intihar saldırısı düzenledi. Saldırıda 13 kişi öldü.

Saldırı Afganistan’ın Host vilayetindeki Host şehrinde bir otobüs durağında yaşandı. Taliban mensub unun kullandığı bomba yüklü araç CIA’in Taliban’a karşı desteklediği elit ‘Host Bölge Gücü’ üyelerini ve durakta bekleyen diğer sivilleri hedef aldı.

13 KİŞİ ÖLDÜ, 2’Sİ ÇOCUK 6 KİŞİ YARALANDI

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Necib Daniş saldırıda 13 kişinin öldüğünü açıklayarak ” Hedef bir otobüs durağıydı. Ölenler sivil kıyafetliydi ve kimliklerini belirlemek zor” dedi. Saldırıda 2’si çocuk 5 kişinin de yaralandığı ifade edildi. Ancak bölge polis şefi Feyzullah Ghariat ölenlerin sivillerden ve Host Bölge Gücü (KPF) üyelerinden oluştuğunu belirtti. Ghariat ” Sabah saatlerindeki saldırı KPF üyeleri işe giderken yaşandı” dedi. CIA’ın fonlandığı KPF’nin 4 bin mensubu olduğu sanılıyor. İşkence ve yargısız infaz suçmalarının yöneltildiği milis grubunun Taliban’a karşı ‘örtülü’ bir savaş yürüttüğü belirtiliyor. Taliban dün Kandahar’da da Afgan askerlerinin üssüne saldırmış, saldırıda 15 kişi ölmüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı