DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Afganistan’dan Pakistan’a ABD saldırısı konusunda uyarı

Afganistan dışişleri bakanlığı Amerika’nın Pakistan’da teröristler için güvenli merkezlere saldıracağı konusunda uyarıda bulundu.

Tesnim haber ajansına göre, Afganistan dışişleri bakanlığı stratejik araştırmalar merkezi başkanı yaptığı açıklamada, ”Eğer Pakistan terörizme desteğini sürdürürse, Amerika’nın Pakistan’ın kuzeybatısındaki  güvenli merkezlerine yönelik saldırısı da muhtemeldir’ ifadesini kullandı.

Sözkonusu yetkili, Pakistan’ın Afganistan’daki teröristlere destek vermesine işaretle Amerika’nın  Pakistan’ın kuzeybatısındaki aşiret bölgelerine  saldırabileceğini belirterek, aynı zamanda Amerika’nın Pakistan’a yönelik  iktisadi yaptırımları arttırabileceğini bildirdi.

bu arada Afganistan dışişleri bakanlığı sözcüsü Sıbgatullah Ahmedi de, Afganistan cumhurbaşkanının Pakistan’dan terörizmle mücadele konusunda somut adım atmasını beklediğini  bildirdi.

Bazı Afgan uzmanlar, Amerika’nın son zamanlarda Pakistan’a yönelik baskılarının Afganistan’ın güvenliğini temin etmede yardımının olmayacağı gibi aksine Pakistan-Afganistan ilişkilerinin daha da çıkmaza gireceğini ve bunun da Afganistan’ın yararına olmayacağı görüşündeler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı