DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

Ahdar İbrahimi tarafsız mı ?

Birleşmiş Milletler Arap Birliği elçisi Ahdar İbrahimi İran’ın Suriye barış konuşmalarına davet edilmemesini ve BM’nin İran konusunda ikna olmamış olmasını doğru bulduğunu ifade etti.

BBC’nin haberine göre uluslararası katılımcılar İran’ın Suriye konusunda barış konuşmalarına davet edilmemesi konusunda Ahdar İbrahimi İran konusunda ikna olunmamasını yapılması gereken doğru bir hareket olarak nitelendirdi.

Ocak’ta İsviçre’de yapılacak olan toplantı için 26 ülkenin konferansa katılmak için talepte bulunduğunu belirtti. Konferans Suriye’de yaşanacak siyasi geçişi, çatışmaların bitmesini ve insani yardımları sonuçlandırmayı hedefliyor.

İbrahimi’nin belirtiğine göre “İran konusunda henüz karar vermedik” , ” İran’ın Birleşmiş Milletlere girmesini olumlu bulduğumuz bir sır değil ancak ABD’deki ortaklarımız bu konuya tam anlamıyla ikna olmuş değiller” dedi.

ABD’nin İran’ın katılmasına karşı çıkmasını Tahran’ın Başkan Esad’ı desteklemesine bağlayarak, “Resmi olarak davet edilmese dahi İranlı yetkililerle yapılacak görüşmelere devam edilecek” diye ekledi.

İranlı yetkililer Cenevre’deki konferansa katılmak istediklerini belirttiklerini ancak bu mümkün olmazsa bunun dünyanın sonu olmadığını ve bu süreçte destek olacaklarını, birlikte çalışacaklarını belirtti.

Ayrıca İbrahimi Katar’ın ve Suudi Arabistan’ın Cenevre II’ ye katılacağını açıkladı. Ayrıca Rusya, Suriye’nin toplantıda Dış İşleri Bakanı Valid Muallim tarafından temsil edileceğini belirtti.

Suriye hükümeti Cenevre II’ye prensipte katılacaklarını ancak hiç bir yaptırımı kabul etmeyeceklerini ve çetelerle yapılacak hiçbir işbirliğine katılmayacaklarını belirtti.

Muhalifler ise çözüme kavuşacak bir siyasi çözümün ancak Esad’ın ortadan kaldırılmasıyla olabileceğini söylediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı