HABERLERSuriye

Ahmedinejad, Ahdar İbrahimi’yi kabul etti

Suriye kriziyle ilgili bir dizi görüşmeler için Tahran’a gelen BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Ahdar İbrahimi, önceki akşam İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad,  Suriye krizinin ulusal görüşmeler ve uzlaşmalarla sağlanmasının bir zaruret olduğunu söyledi.

Suriye krizinin çözümü konusunda ulusal bir uzlaşmanın sağlanmasının çok önemli ve zaruret olduğunu belirten cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, “İran İslam cumhuriyeti yöneticinin seçimi, özgürlük ve halkların adalet ve haklarına saygı gibi konuların, halkların bizzat kendilerinin dışında hiç kimse tarafından belirlenemeyeceğine inanmaktadır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Suriye’de ulusal uzlaşma çabalarının zaruretine temasla, “Suriye’de krizin çözüm yolu, öncelikle, barış ve istikrarın sağlanmasıyla uzlaşma yoludur. Suriye halkına hiç kimse kendi görüş ve düşüncelerini yükleyemeyeceği gibi serbest bir seçim, seçim sonuçlarına saygı duyulması gerekir” hatırlatmasında bulundu.

BM ve Suriye özel temsilcisi Ahdar İbrahimi de, Suriye krizinin çözümü için yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Suriye’de barış ve istikrarın sağlanması konusunda İran İslam cumhuriyetinin yardım ve desteklerini istedi.

Ahdar İbrahimi açıklamasında,  gerek silahlı ve gerek silahsız muhaliflerin çok farklı düşünce ve görüşler içerisinde olduğunu belirterek, “mevcut şartlarda Suriye’nin çözülmesi ve parçalanması etkin ve mezhebi çatışmalar, görüş ayrılıkları sadece Suriye’de değil bölgeye de yayılacak düzeyde ve bölgeye telafisi mümkün olmayan bir zarar verecek durumda, bu yüzden de, tarafların uzlaşması kaçınılmaz ve Suriye’de barış ve istikrarın sağlanması zarurettir” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı