HABERLERSuriye

Akan Her Kan Damlasının Sorumlusu Türkiye Suudi Arabistan ve Katardır

Uluslar arası İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ve Örgütünün Ortadoğu Büyükelçisi Uluslar arası Barış ve Güvenlik Parlamentosunda Milletvekili Heysem Ebu Sait, terörü destekleyen ülkeleri Suriye’de akan her kan damlasından sorumlu tuttu.

Suriye televizyonuna dün mülakat veren Ebu Sait, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ın Suriye’de yaşananlarda parmağı olduğunu söyleyerek söz konusu ülkelerin basında da açıkça ilan ettikleri bu müdahalelerini kınadı.

Büyükelçi Ebu Sait, Katar ve Suudi Arabistan’la birlikte olaylara daha çok bulaşan Türkiye’den silahlı gruplara verdikleri desteği kesme çağrısında bulunarak bu ülkeleri dün, bugün ve gelecekte Suriye’de akan ve akacak her kan damlasından sorumlu tuttuğunu ifade etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Suriye’deki silahlı gruplara verilen desteğin kesilmesi gerektiğine ilişkin tutumunu ciddi olarak nitelendirirken bu tutumun Suriye’de toplumu ve güvenliğini çökertmeye çalışan terör örgütleri bulunduğu gerçeğine dayandığına dikkat çekti.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin muhalefetin silahlandırılmasını durdurma talebinde bulunduğuna işaret ederek Komiserlik ve örgütün sözde silahlı muhalefetin sadece %5’inin Suriyeli diğerlerininse yabancı uyruklu olduğunu belgelediğinin altını çizdi.

Ebu Sait, muhalefetin uluslar arası konferans ve toplantılar öncesinde işlediği katliamları istismar etmeye çalıştığına dikkat çekerek İnsan Hakları Komiserliğinin raporlarında duygular ve siyasi kaprislere değil somut ve kesin delillere dayandığını ifade etti.

Türkiye’nin Suriye sivil uçağı ve sonrasında Ermeni uçağına yönelik korsanlığını kınayan Büyükelçi, bu eylemin uluslar arası meşruiyeti ihlal eden bir mafya eylemi olduğunu belirtti.

Ebu Sait, Suriye’de çözümün şiddetle değil Suriye halkının düşünce ve seçeneklerini oy sandıkları arcılığıyla ifade etmesiyle olacağını kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı