HABERLERMEDYA ANALİZ

Akçakale ne ile vuruldu ?

Medya analiz Sayfamızda Yurt Gazetesinin haberine yer veriyoruz .Yurt Gazetesinin sağlam kaynaklardan ve her iki taraftan vatandaş ve yetkililerle görüşerek  edindiğini Belirttiği  haber çok ciddi iddiaları barındırıyor.  

Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’ne düşen, ikisi anne üçü çocuk beş yurttaşımızın yaşamını yitirmesine yol açan havan mermisinin, bölgede üslenen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adlı terör örgütü tarafından atıldığı belirtiliyor. Yurt Gazetesi’nin ulaştığı sağlam kaynaklara dayalı bilgilere göre, amaç Türkiye’nin Suriye’ye müdahale etmesini sağlamak… Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın bugün ki Yurt gazetesinde yer alan haber yorumu:

Akçakale’nin tam karşısında, Suriye tarafında bulunan İdlib’e bağlı Tel Abyad kasabasının Ayn El İsa Köyü’nde üslenen ÖSO, haftalardır Suriye Ordusu ile çatışıyor. Eyn El İsa Köyü Türkiye’ye 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Daha önce de Akçakale’ye bazı top mermileri düşmüş, bunun üzerine Türkiye, olayı protesto etmişti. Türkiye yaklaşık iki hafta önce (23 Eylül) Suriye’ye karşı top atışlarıyla misillemede bulunmuştu.

Yurt Gazetesi’nin edindiği bilgilere göre, Akçakale’ye düşen merminin atıldığı havan Suriye Ordusu tarafından kullanılmıyor. Bu mermilerin atıldığı havan, NATO ülkelerinde kullanılıyor. Yurt’a bilgi veren kaynaklar bu havan ve mermilerin Türkiye tarafından Özgür Suriye Ordusu’na verildiğini bildiriyor. Bu durumda Akçakale’de 5 yurttaşımızın hayatına mal olan saldırının arkasında AKP iktidarının izlediği yanlış politika bulunuyor.

AKP Hükümeti’nin hızla yurtdışına asker gönderme ve Suriye sınırını aşmaya imkân sağlayacak tezkereyi Meclis’ten çıkarması, Tayyip Erdoğan yönetiminin bu provokasyona hazır olduğunu, Suriye’ye müdahale için fırsat beklediğini ortaya koydu.

AKP Hükümeti’nin bu tutumu, iktidarda kalmak ve rejim değişikliğini sürdürmek pahasına ABD, İsrail ve Batılı ortaklarının çıkarları için taşeronluğa soyunduğu tezlerinin doğrulanması olarak değerlendiriliyor.

Olaylar karşısında Akçakale halkının güvenliğini sağlama konusunda ciddi herhangi bir önlem almayan hükümet, olayı protesto eden ilçe halkını önceki gece biber gazı ve coplarla dağıttı. Önceki gece, tezkerenin Meclis’ten çıkmasını beklemeden Suriye’ye misilleme amacıyla top atışı yaptıran AKP Hükümeti, Türkiye’yi bölgesel bir yangının fitilini ateşleyecek savaşın eşiğine getirdi.

TÜRKİYE MUHALİF MEVZİLERİ BOMBALADI

Suriye’de bulunan Ortadoğu Muhabirimiz Öder Ödemiş’in Şam’dan bildirdiğine göre; Akçakale İlçesi’ne düşen havan mermisi üzerine misilleme amacıyla Suriye mevzilerini bombaladığını açıklayan Türkiye’nin, gerçekte Özgür Suriye Ordusu denetimindeki Ayn El İsa Köyü’nü bombaladığı ortaya çıktı.

Suriyeli teröristlerin bir süredir faaliyetlerini kaydırdıkları Akçakale sınırının karşısında ki Ayn El İsa Köyü çevresinde son haftalarda çatışmalar yoğunlaşmıştı. Bu nedenle çatışmalar sırasında Akçakale halkının yaşam alanlarına mermi ve roketler isabet etmiş, ilçe sakinleri de durumdan tedirgin olduklarını devlet yetkililerine iletmişti.

Türkiye’nin misilleme ateşi ile vurduğu hedeflerin, Özgür Suriye Ordusu isimli terörist örgütün mevzileri olduğu iddia edildi.

Söz konusu bölgenin denetiminin 10 gündür terörist grubun elinde olduğunu, Suriye Ordusu’nun da bu alanı sürekli olarak ateş altında tuttuğu belirtiliyor.

TÜRKİYE ÖSO MEVZİLERİNİ VURDU

Türkiye’nin açtığı top ateşi ile vurduğu bölgede tek bir Suriye askerinin olmadığı, dolayısıyla top ateşi sırasında hiçbir Suriye askerinin ölmediğini muhabirimiz Ömer Ödemiş’e açıklayan Suriyeli yetkililer, “Türkiye ilk kez doğru yaptı ve gerçek düşmanlarını vurdu. Biz hiçbir zaman Türk halkına düşmanlık yapmadık, 17 aylık çatışma sürecinde tek Türkün zarar görmemesi için özen gösterdik” dediler.

Suriye askeri yetkilileri havan menzilinin 1,5 ile 5 kilometre arasında olduğunu, Suriye askerlerinin bulunduğu yerin ise sınıra 20 kilometre uzaklıkta olduğunu ısrarla belirterek; bu saldırının Türkiye’yi Suriye ile çatıştırmak isteyen güçler tarafından gerçekleştirildiğini iddia ediyorlar.

AKÇAKALE NEYLE VURULDU?

Merkez ve yandaş medya, olayı nesnel bir gözle araştırmadan hemen hükümetin resmi görüşleri doğrultusunda ele aldı ve savaş kışkırtıcılığı yapmaya başladı. Oysa Batılı kaynaklarda yer alan haberlerde ısrarlı bir biçimde ilçenin “havan” ateşiyle isabet aldığı ifade ediliyor. Yurt’un gerek Suriye gerekse iki taraftaki yerel kaynaklardan aldığı bilgiler de bu yönde.

İlçenin top mermisiyle vurulduğunun söylenmesi, ateş edenin Suriye Ordusu olduğu izlenimi yaratmak üzere ileri sürülüyor. Türk tarafına düşen top mermileri, Türkiye’nin açtığı misilleme ateşine karşılık Suriye’nin açtığı ateşten kaynaklanıyor. Bu mermilerin hiçbirinin Akçakale ilçe merkezine düşmediği bildiriliyor.

Bugün Akçakale’deki durumu sayfalarına taşıyan The New York Times Gazetesi’nin haberinde yer alan şu cümleler ise oldukça dikkat çekici:

Akçakale’nin havan mermisiyle vurulduğu ise ateş edenin kimliği konusunda kanıt sunuyor. Çünkü, muhaliflerin elinde de Türkiye ve diğer NATO ülkeleri tarafından verilen çok sayıda havan bulunuyor. Bu nedenle, Suriye kaynaklarının verdiği ve bizim Yurt Gazetesi olarak, sağlam kaynaklara doğrulattığımız bilgilere göre, Akçakale’yi vuran havan silahının Türkiye tarafından verilmiş olma olasılığı çok yüksek.
Dün Akçakale’deki durumu sayfalarına taşıyan The New York Times gazetesinin haber-analizinde şöyle deniyordu: “Türkiye’yi vuran havan mermisinin hükümet güçleri tarafından mı yoksa Esad hükümetini devirmeye çalışan isyancılar tarafından mı ateşlendiği bilinmiyor.”

Yurt Gazetesi 05 Ekim 2012 Cuma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı