DÜNYATÜRKİYE

AKP’den İsrail’e “Can Suyu”

AKP, “İsrail devleti dostumuzdur”, “İsrail’e ihtiyacımız var” gibi açıklamalardan sonra şimdi de İsrail’e su verme hazırlığında.

Türkiye’den KKTC’ye su taşıyan 1.6 milyar liralık projenin açılışı geçen ekim 2015’te Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleşmişti. ‘Asrın projesi’ diye tanımlanan proje KKTC’nin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak. Türkiye ve İsrail arasında Mavi Marmara baskını nedeniyle bozulan ilişkilerin normalleşmesi için ise müzakereler halen devam ediyor. İlişkilerin normalleşmesi halinde İsrail’den gelecek doğalgazın Türkiye üzerinden dünya pazarlarına ulaştırılması da gündemde.

TÜRKEŞ: MUTLU OLMAYI BİLİN

Kıbrıs’tan sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, büyükelçilerle buluşmasında, ailesinin Kıbrıs kökenli olduğunu ve Kıbrıslı bir akrabasının KKTC’ye götürülen su için “Sanki bize getirdiniz. İsrail’e vereceksiniz de onun için” ifadelerini kullandığını söyledi. Türkeş, “Şimdi oradan inşallah sonra Kıbrıs Rum tarafına da veririz. İsrail’in de ihtiyacı var, oraya da veririz; verilmeli de. Ama öncelik sana geldi ve sen bundan istifade edeceksin. Bundan da mutlu olmayı bilmen lazım” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Ankara’da düzenlenen 8. Büyükelçiler konferansında “KKTC Su Temin Projesi” ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkeş, projeyle ilgili “İsrail’in de ihtiyacı var, oraya da veririz; verilmeli de” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı