HABERLERİSLAM BÜYÜKLERİORTADOĞU

Al-i Halife rejimi, Şeyh İsa Kasım’ı sürgüne göndermeye çalışıyor

Al-i Halife rejimi, Suudi Arabistan ve ABD’nin desteği altında, ülkenin önde gelen din adamı Şeyh İsa Kasım’ı küstahça sürgüne göndermeye çalışıyor. Bahreyn halkı ise, rejimin yaptıklarından çok öfkelenmiştir.

Al-i Halife rejiminin Şeyh İsa Kasım askeri ve adli girişimlerini geçen Pazar gününden itibaren yeni bir boyut kazanmıştır. Şeyh İsa Kasım hakkında bir yıllık hapis cezasının verilmesi ve mal varlığına el konulmasının ardından, Manama’nın ed-Doraz bölgesine Bahreyn ve Suudi Arabistan askerleri saldırarak, Şeyh İsa Kasım’ın evini kuşatma altına aldılar. Bu olayların ardından Bahreyn halkı yeniden ayaklanarak, Şey İsa Kasım’a destek gösterileri düzenlerken, Al-i Halife rejimini protesto ettiler. Gelinen noktada İsa Al-i Halife rejiminin Şeyh İsa Kasım’ı sürgüne gönderme planını gündemine aldığı ifade ediliyor. Bu bağlamda, Lünban el-Meyadin tv kanalı, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Bahreyn’in Şeyh İsa Kasım’ın ed-Doraz bölgesinden Irak’a sürgün edilmesi talebini geri çevirdiğini duyurdu.

El-Meyadin bir kaç önce de, aracılardan birinin Bahreyn yönetiminin Şeyh İsa Kasım’ın Necef-i Eşref’e sürgün edilmesi talebini, Haydar İbadi’ye sunduğunu, ancak Irak Başbakanı’nın buna karşı çıktığını belirtti. Al-i Halife rejimi Şeyh İsa Kasım’ı sürgüne göndermeye çalışırken, ülkede halk itirazları tırmanmış bulunuyor. Bahreynli din adamları, Şeyh İsa Kasım’a destek için Çarşamba ve Perşmbe günlerinde ülkede genel yasal ilan ettiler.

Bahreyn Alimler Birliği yayınladığı bildiride, ed-Doraz bölgesine ve Şeyh İsa Kasım’ın evine düzenlenen saldırıdan ve bu ülkede yaşanan kaos ve karmaşadan Bahreyn rejiminin sorumlu olduğunu bildirdi. Bahreyn alimleri, sözkonusu saldırının ardından Şeyh İsa Kasım’dan haber alamadıklarını belirterek Bahreyn rejimini uyardılar. Bu arada Bahreyn’den dün alınan haberlere göre, ülkenin bir çok bölgesinde Şeyh İsa Kasım’a yönelik destek gösterileri düzenlendi.  Daha önce Suudi rejimi dışişleri bakanlığından bir kaynak, Bahreyn rejiminin sözkonusu girişimine destek verdiklerini açıklamıştı. Sözkonusu kaynak, Bahreyn’in güvenlik ve istikrarının  Arabistan ile Fars Körfezi İşbirliği Şurası ülkelerinin  güvenliği ve istikrarı olarak gördüklerini bildirmişti.

Bahryen İnsan Hakları Merkezi Başkanı Şeyh Misem Selman da yaptığı açıklamada, Şeyh İsa Kasım’ın akıbetinin dünya için belirsiz olduğunu açıkladı. Selman, onlarca silahlı askerin sağlık durumu, dini ve milli konumuna bakmadan Şeyh İsa Kasım’ın evine sığınan kişilere saldırdığını hatırlattı. Bahreyn mahkemesinin Şeyh İsa Kasım hakkında verdiği kararın ardından başlayan gösterilere Al-i Halife güçlerinin düzenlediği saldırılarda en az 6 kişi hayatını kaybetti, 200’ü aşkın kişi de yaralandı. Al-i Halife güvenlik güçleri ayrıca 300 kişiyi gözaltına aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı