DÜNYAİran

Ali Laricani: İran, Irak halkının yanında kalmaya devam edecek

İran İslami Şura Meclisi Başkanı, İran İslam Cumhuriyetinin, Irak halkının yanında olmayı kendine bir vazife bildiğini söyledi.

Dün Tahran’da Irak gazeteciler sendikası başkanını kabul eden İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, İran İslam Cumhuriyetinin Irak halkının yanında bulunmayı kendine bir görev bildiğini, zira Amerikalıların bu ülkeyi işgal ettikten sonra Irak’ı kendi eyaletlerinden biri konumuna getirmeyi amaçladıklarını ancak bunun çok yanlış bir davranış olduğunu söyledi.

Laricani, İran konusunda batılı ve Arap ülkeleri arasında anlaşmazlığın bulunduğunu, batının siyasi açıdan İran’ı bozmaya çalıştığını, çünkü İran’ın İslam İnkılabının zaferinden sonra bağımsız olduğunu ve onların emri altına girmediğini söyledi.

Irak gazeteciler sendikası başkanı Muayyed el-Lami de bu görüşmede Ali Laricani’ye hitaben, İran meclis başkanının milli ve dünya genelinde etkili bir şahsiyet olduğunu ve kendisinin Irak meseleleriyle ilgili ilkeli siyasetinin açık ve aydın olduğunu söyledi.

Irak’ta şimdiye kadar 400 muhabirini öldüğünü belirten Irak gazeteciler sendikası başkanı, gelenekçi medyanın yanı sıra şimdi Irak’ta yeni medyanın da oluştuğunu ve bunların ülkede olumlu veya olumsuz etkiler bırakabileceğini bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı