DÜNYAIrakSon Dakika

Dini Alimlerinin Fetvaları IŞİD’i Perişan Etti

Irak Parlamentosu Eski Milletvekili Şeyh Muhammed Mehdi Nasiri Irak’taki tekfirçi IŞİD terör örgütünün ağır kayıplar verdiğine işaret etti ve şöyle dedi: Genel olarak Irak halkı ve özellikle de gençlerin Ayetullah Sistani’nin cihad fetvasına gösterdiği eşi görülmemiş ilgiden dolayı IŞİD’in manevra alanı daraldı. Bu fetva IŞİD terör örgütünü perişan etti ve ağır kayıplar verdirdi.

Şeyh Muhammed Mehdi Nasiri sözlerine şöyle devam etti: Vatanı, namusu ve kutsal değerleri savunmak hiçbir fetva olmasa bile tüm vatandaşlar için zaruri bir teklif ve görevdir. Fakat bununla birlikte dini merceiyetin yapmış olduğu cihad çağrısı iradeleri güçlendirmiş ve Irak halkını seferber etmiştir. Başlangıçta bazı emniyet mensuplarının hıyaneti sonucu bazı bölgeleri işgal eden IŞİD terör örgütü bu fetvanın ardından perişan oldu. Şu anda kaçacak delik arıyorlar. Şunu ifade etmeliyim ki bu Irak’ı bölmeye yönelik bir projedir. Nitekim Kürtler bunu açık şekilde dile getirdiler ve sadece Kürdistan’a ait bölgeleri korumakla görevli olduklarını Irak’ın diğer bölgelerinin kendilerini ilgilendirmediğini açıkladılar. Fakat “Ehlisünnet bizim canımızdır” diye Ayetullah Sistani’nin  fetvası sünnisi-Şii’siyle her kesimden geniş çapta cevap bulmuştur.

Şeyh Nasiri sözlerini şöyle sürdürdü, Arabistan ve Katar iki yıl öncesinden Irak’ı bölmek için plan kurmuştur, soruyorum: Eğer Musul halkı IŞİD’i kabul ediyorsa neden bir milyon kişi bu bölgeden kaçıp Kürdistan bölgesine sığındı?

Irak’ta emperyalizmin uşaklığını yapan bazı odakların tüm çabalarına ve halkı etnik bir savaşa sürükleme çalışmalarına rağmen Ehlisünnet ve Şia alimleri bu terör gruplarının tüm Irak halkını hedef aldığını vurgulamışlardır, IŞİD gibi terör örgütleri için emperyalizme karşı olan herkes (Şia olsun Sünni olsun) düşmandır ve ortadan kaldırılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı