HABERLERMEDYA ANALİZ

Alman İstihbaratı: Suriye’deki militanların yüzde 95’i yabancı

Alman İstihbaratı, Suriye’de yönetime karşı savaşan silahlı militanların yüzde 95’inin Suriyeli olmadığını öne sürdü.

El Alem televizyonunun haberine göre Almanya’da yayımlanan Die Welt gazetesi, Alman güvenlik yetkililerinin Suriye’de yönetime karşı savaşan silahlı militanların yüzde 95’inin Suriyeli olmadığını açıkladığını yazdı.

Haberde Alman istihbarat servisinin hazırladığı resmi raporda Özgür Suriye Ordusu adı altında yönetime karşı savaşan silahlı gruplar içerisindeki Suriyelilerin sayısının yüzde 5’i aşmadığı belirtildi.

Die Welt’e demeç veren bir Alman istihbarat yetkilisi, “Suriye’deki silahlı unsurların çoğu, Libya ve bazı diğer kuzey Afrika ülkelerinden gelen aşırı gruplara mensuptur. Bu gruplar da bazı Arap ülkeleri tarafından mali ve lojistik açıdan desteklenerek Suriye’ye gönderilmektedir” dedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Alman istihbarat yetkilisi, Almanya’nın elinde Suriye’deki bu silahlı unsurların sayısının artmakta olduğunu gösteren resmi veriler bulunduğunu belirterek “2011 yılının başlarında silahlı unsurların sayısı 4 bin 800 civarındaydı; ancak bu yılın ilk yarısında bu sayı 14 bin 600’e yükseldi” dedi.

Suriye’ye dışarıdan gelen militanların bazılarının patlayıcı alanında uzmanlığı bulunduğunu belirten Alman istihbarat yetkilisi, “Bu unsurlardan bazıları Irak’ta ve Afganistan’da eylemler gerçekleştirmişti. Burada tehlikeli olan husus, bazı Arap ülkelerinin ellerindeki tutukluları serbest bırakarak cihat adı altında Suriye’ye göndermesidir. Bu ise uluslar arası sözleşmelere ve yasalara aykırıdır” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı