DÜNYAİNSAN HAKLARI

Almanya Başbakanı mülteci politikasından vazgeçmiyor

Alman birinci televizyon kanalı ARD’deki ‘Anne Will’ programına konuşan Federal Başbakan Angela Merkel, AB ve Almanya’daki tüm siyasi baskılara rağmen mültecilere kapıları açık tutma ve krize ulusal değil Avrupa genelinde bir çözüm bulma konusunda takip ettiği politikaya devam edeceğini söyledi.

Alman halkını sabırlı olmaya çağıran Merkel, Almanya’nın dünyadaki imajının sözkonusu olduğunu ve tarihinde çok önemli bir aşamada bulunduğunu belirtti. Merkel, Almanya ve Avrupa’nın gelecek yıllardaki duruşunu bugünkü tavrının belirleyeceğini, Avrupa’yı birarada tutmanın ve insanlığın kendi önceliği olduğunu kaydetti.

Mülteci krizinde Avrupa’nın ortak bir çözüm yolu bulması gerektiğini vurgulayan Merkel, iltica akınına neden olan Suriye kriziyle de mücadele etmenin bunun bir parçası olduğunu söyledi.

Ulusal çözümlere giden AB ülkelerini uyaran Merkel, ‘Biri sınırını belirlerse diğeri bundan dolayı sıkıntı çeker. Bu benim Avrupam değil.’ diyerek en çok bundan endişe duyduğunu dile getirdi. Merkel, hiç kimsesinin sınırlarını kapatarak problemi çözebileceğini sanmaması gerektiğini savundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı