DÜNYA

Almanya’dan bazı Arap ülkelerine silah satışı yapılacak

Federal Alman hükümeti, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Cezayir, Umman ve Suudi Arabistan’a büyük miktarda silah satışına izin verdi.

Alman Federal koalisyon hükümeti ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD Genel Başkanı ve Federal Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, önceki açıklamalarında Almanya’nın Arap ülkelerine silah ihracatında çekinceli davranacağını bildirmişti. Fakat şimdi Federal hükümetin, Katar’a 50 adet zırhlı tank, Birleşik Arap Emirlikleri BAE’ye öncü tanklar ve Suudi Arabistan’a da uzaktan kumandalı silah sistemlerinden oluşan geniş kapsamlı bir silah ihracatına izin verdiği ortaya çıktı.

Basında yeralan haberlerde, silah satışları konusundaki karar mercii Federal Güvenlik Konseyi’nin Federal Parlamento Ekonomi Komisyonunu, Arap ülkelerine silah ihracatı konusunda bilgilendirdiği belirtildi. ‘Süddeutsche Zeitung’ gazetesi Katar’ın ‘Dingo’ model 13 adet nakliye tankı ve 32 adet ‘Fennek’ model keşif aracı alacağını bildirdi.

Federal hükümetin bu izniyle silah alacak ülkeler arasında Cezayir de bulunuyor. Cezayir’e askeri donanımlı 88 adet arazi aracı ihraç edilecek. BAE’ye 4 öncü tank, bir adet öncü tank da denenmek üzere Suudi Arabistan’a gönderilecek. Suudi Arabistan’a ayrıca özellikle göstericilere karşı kullanılan gaz bombası atabilen 6 araç ve 6 adet uzaktan kumandalı silah sistemi ihraç edilecek.

Birleşik Arap Emirliklerine 3 bin 12 adet otomatik tabanca, 20 bin adet havan topu ve mermisi, Ürdün’e 1027 adet tam otomatik makinalı tüfek ve 47 adet otomatik tabanca satılacak. Almanya’dan silah satışına izin verilen bir başka Arap ülkesi de Umman. Umman’a 500 adet otomatik tabanca ve denemek üzere çok sayıda tam otomatik makinalı tüfek ihraç edilecek.

Alman muhalefet partilerinden tepki özellikle koalisyon ortağı SPD’ye geldi. Sol Parti’den Jan van Aken, aynı zamanda Federal Ekonomi Bakanlığı görevini yürüten Gabriel’i eleştirerek, silah ihracatı konusunda çekimser davranılacak sözlerinin palavradan ibaret olduğunu söyledi. Katar’a silah ihracatına izin verilmesinin anlaşılmaz olduğunu belirtti.

Yeşiller Partisi savunma politikacısı Agnieszka Brugger de silah ihracatına izin verilmesine tepkilerini dile getirerek Federal hükümetin, insan hakları bakımından büyük problemlerin yaşandığı bu ülkelere, hiç umursamadan silah satışına izin vermeye devam ettiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı